Adamson-Ericu muuseum avab Eesti metsaküsimusest ajendatud näituse

Miralda Pajumaa, vaip
Miralda Pajumaa, vaip "Lahemaa õhtu" (1983). Autor/allikas: repro, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Reedel, 24. märtsil avab Adamson-Ericu muuseum näituse "Puude taga on mets", kus on üleval Leili Muuga, Enn Põldroosi, Olga Terri, Olav Marani ja teiste Eesti autorite metsa- ja loodusmaastikud koos 20. sajandi loomaskulptuuridega. Näitusele annab lõppakordi Edward von Lõnguse videoteos.

Väljapanek uurib metsa kui kultuurilise fenomeni kujunemise ja kinnistumise ühte peatükki hilisnõukogude perioodil – ajal, mil sai selgemaks, et inimtegevus ja metsamajandus on ohustamas looduskeskkonna tasakaalu.

"Näituse idee on ajendatud viimastel aastatel peetud teravast avalikust arutelust Eesti metsade käekäigu ja heaolu üle. 1970.–1980. aastatel oli metsaküsimus ühiskonnas samavõrd aktuaalne nagu praegu ja sellest annab tunnistust nii kunst kui ka laiemalt kogu kultuurivaldkond: raadios laulis Ruja "Tule metsa!", lastekirjanduses aitasid loodust hoida Naksitrallid ja Kunksmoor. Sarnaselt aitas kujutav kunst metsa siduda siinse väärtusruumi ja kultuurilise enesemääratlusega," selgitas näituse kuraator Karin Vicente.

Hilisnõukogude perioodil kujutasid kunstnikud oma loomingus tihti metsa- ja loodusmotiive. Samal ajal tõstis pead looduskaitseliikumine, mis võitles metsamajandamise negatiivse mõju vastu, rajati kaitsealasid ning peeti nn soode- ja fosforiidisõdasid.

Näituse kuraator on Karin Vicente, kujundaja Peeter Laurits, graafiline disainer Kätlin Tischler-Süld ja helikujundaja Veljo Runnel. Näitus on külastajatele avatud 27. augustini 2023.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: