Galerii. Fotografiska avab retrospektiivnäituse tarbimiskultuuri võltsmaailmast

Fotografiska Tallinn avab laupäeval Miles Aldridge'i fotonäituse "Neitsi Maarja. Supermarketid. Popkorn. Fotod aastatest 1999–2020". See on retrospektiiv, mille autor on tuntud oma stiliseeritud fotode poolest, kust võib leida viiteid film noir'ile, popkultuurile ning kunstiajaloole.
Läbiv teema Aldridge'i loomingus on tarbimiskultuuril põhineva maailma petlikud ootused ja lubadused. Samuti usub ta, et fiktsioon ja teatraalsus võivad olla tõele isegi lähemal kui tegelikkuse dokumenteerimine.
Fotografiska Tallinna näituste juht Maarja Loorents ütles, et selle suve suurnäituseks valitud Miles Aldridge'i retrospektiiv toob vaatajani lisaks hollywoodlikule glamuurile ka fotograafi sügava huvi Itaalia klassikalise maalikunsti vastu.
"Miles'i looming on palju peenekoelisem ja mitmetahulisem, kui esmapilgul võib tunduda. Klassikalise maalikunsti austajana leiab Aldridge sellest ammendamatut inspiratsiooni. Tema piltidel võib märgata näiteks Michelangelo, Caravaggio ja teiste maailmatasemel klassikute töödest inspireeritud sümboleid ja paralleele. Eriti ilmekalt väljendub see Neitsi Maarja sarjas, kus hüperrealistlikud, piltilusad naised on ümbritsetud erinevate religioossete sümbolitega."
1964. aastal Londonis tunnustatud illustraatori ja kunstilise kujundaja Alan Aldridge'i pojana sündinud Miles'i huvi fotograafia vastu sai alguse varases nooruses, kui isa kinkis talle Nikon F kaamera. Pärast graafilise disaini õpinguid töötas Aldridge mõnda aega illustraatori ja muusikavideote režissöörina. Ta on teinud pikaajalist koostööd Itaalia ajakirja Vogue peatoimetaja Franca Sozzaniga.
Näitus hõlmab rohkem kui 50 analoogfilmile pildistatud tööd ja portreteerib kuulsusi, nagu Sophie Turner, Viola Davis, Michael Fassbender ja Donatella Versace. Näitusel on väljas ka Carmen Kassi portree Itaalia Vogue' pildiseeriast.
Suur osa Aldridge'i portreedest kuulub Londoni National Portrait Gallery kogudesse, tema töid võib näha ka mitmetes teistes muuseumides ja kogudes üle kogu maailma – Victoria and Albert Museum ja British Museum Londonis; Fondation Carmignac ja Palais Galliera Pariisis; Davis Museum Wellesley College Massachusettsis; International Centre of Photography New Yorgis.
Toimetaja: Merit Maarits