X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuula Vikerraadiost Felice Vinci teooriat Eesti alade ajaloost

Felice Vinci ja Piret Kriivan.
Felice Vinci ja Piret Kriivan. Autor/allikas: Laura Teder
Eestit väisas itaalia mütoloogia uurija Felice Vinci, kes usub, et Homerose eeposte tegevus toimus Läänemere, mitte Vahemere ääres. Kuula saadet järelkuulamises (link all).

Vinci käsitluse järgi oli Trooja sõja kangelane Achilleus pärit Setumaalt, sõda ise toimus Soome aladel ning Odüsseus võis oma eksirännakutel sattuda ka Saaremaale.

Reedel, 27. juunil esitles Vinci oma ajalookäsitlusi Saaremaal, Kuressaare Raegaleriis. Vestlusel osales ajakirjanik ja filmilavastaja Karl Kello, kelle hinnangul võis oluline osa Homerose eeposte tegevustikust toimuda just Saaremaal. Laupäeval ja pühapäeval külastas Vinci Kaali meteoriidikraatrit, Karja kirikut ja muinasaegsete laevmatuste paika Salmes.

Pärast Kaali järve külastamist lubab Vinci, et tema järgmistes kirjutistes on sellel ainulaadsel Eesti meteoriidikraatril oluline koht.

Vinci teooriate üle on ajaloolased ja arheoloogid aastaid vaielnud. Nüüd soovitab Itaalia tuntud filosoof, semiootik ja kultuurikriitik Umberto Eco oma teoses “Legendaarsete maade ja paikade ajalugu” (“Storia delle terre e dei luoghi leggendari”, 2013) antiikmaailma müütiliste paikade asukohatade määratlemisel - näiteks Thule saar - arvestada ka Vinci teooriatega. Vinci on veendunud, et põhjamaalased liikusid 1500 aastat eKr mööda Venemaa jõgesid lõunasse ja panid aluse Mükeene tsivilisatsioonile ning Kreeka kultuurile.

“Homerose eeposte Läänemere päritolu” on eesti keeles ilmunud 2008. aastal. Teos on tõlgitud pea kõigisse Euroopa keeltesse. See on esimene kord, kuid Vinci oma raamatut Eestis tutvustab. 

Kuula siit, kuidas Felice Vinci räägib oma teooriast. Saatejuht on Piret Kriivan.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: