Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Live-elamus: Cool'id kalad näitavad muskleid liigse lärmita

Laval on Tartu Popi ja Roki Instituut
Laval on Tartu Popi ja Roki Instituut Autor/allikas: Facebook

Tartu Popi ja Roki Instituut, Ans. Andur, 27.12. Von Krahl.

Jõulujärgne laupäev kujunes end ära vorstitanud pidutsejatele parajaks pähkliks - üheaegselt tähistati Tallinnas Metro Luminali lahkumist lavalaudatelt, Marten Kuninga singli esitlust ja Tartu Popi ja Roki Instituudi uue albumi ilmumist. Viimane pidi vapralt hakkama saama riismetega, mis Luminali ja Kuninga publikust üle jäi, aga meeldivam on vast mõelda, et silma järgi nii 80-pealine publik oli tulnud kõigest hoolimata toetama Tartu indie-insenere ja Ans. Andurit, kelle õlule oli jäetud õhtupooliku avapauk.

Peab veel kord kiitma uuenenud Von Krahli, mille heli ja puhas, avar atmosfäär mõjus juba lausa luksuslikuna.

Ans. Andurit võib usaldada, kui alati tugevat live-bändi, kelle usutavus pääseb lavalaudadel ehk rohkemgi mõjule, kui plaatidel. Täpne kokkumäng on neil randmeis ja aastate jooksul mahukaks kasvanud repertuaar lubaks nelikul vabalt kütta kasvõi hommikutundideni. Kel kõrva on, leiab Anduri passaažidest kuhjaga stiilipöördeid ja humoorikaid viiteid, kus spurdivad koos indie, yacht-ja hard rock ja bändile igiomane koolipoisilik vokaalmaneer, mis on aasta-aastalt enesekindlust ja julgust juurde saamas. Bändi etteaste Krahlis ei kahvatunud vaikseks soojendamiseks, vaid kujunes täiemahuliseks show'ks.

Õhtu peatäht; Tartu Popi ja Roki Instituut on kokku pandud aga märksa peenemast puust. Akadeemiline ja täpseid suuniseid järgiv retro-indie kõlab paberil küll igavalt aga antud koosseis on pinget suutnud säilitada harvailmunud ja peenekoeliste albumitega, millest järjekorras kolmandat, "Marienbad"i ka Krahlis esitleti. Elitaarset kunstimaitset pole varjatud ja sürreaalseid, uue laine alguaegu kummardab kogu bändi ideoloogia.

Huumor on aga ka nendegi päästerõngaks ja palad rõõmustavad kuulajaid kenasti ka ilma eelnevate süvateadmisteta. Instituudi maitsejulgust näitab ka hitt-produtsent Sten Šeripovi kaasamine plaadi helipildi kujundajaks, kelle kätes on varjulisust eelistav indie-popp moondunud kohati lausseksikaks disko-rokkimiseks.

Ei teagi, kas kahjuks või õnneks esitleb bänd end laval märksa hillitsetumalt, kus higile ja ekperimenteerimisele pole olulist rolli jäetud. Tüünelt läbijooksutatud materjal saab loodetavasti oma ovaalid kaenlaaukudesse aina jätkuvatel ülesastumistel. Tartu Popi ja Roki Instituudi albumit "Marienbad" võib aga julgelt soovitada uue aasta esimeseks kohalikuks plaadielamuseks.

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: