Pille-Riin Purje järelehüüe: igavene inimene Eino Baskin jääb kandma tiitlit Tema Majesteet Komödiant ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Järlehüüe Eino Baskinile (17. juunil 1929 - 11. märts 2015) kõlas täna ERR raadiouudiste kommentaarina.

"Igavene inimene on surnud." See Tammsaare lause tuli pähe, kui kuulsin hommikul kurba uudist Eino Baskini lahkumisest. Sest pärast seda, kui Eino Baskin 30 aastat tagasi südameoperatsioon üle elas, tundus ju, et tema ongi igavene inimene. Üle kuuekümne aasta kestnud aktiivne teatritee kinnitab seda.

Oleneb publiku elueast, kui kaua keegi on saanud seda pikka kirevat teed kaasas käia, mida mäletada - Eino Baskini fenomen on sädelevad estraadikavad ja unustamatud tüübid: tema ainulise häälega lausutud: "kunstisaalis" ja "nii tundub mulle isiklikult" jäävad paroolidena ringlema; aga samuti stiilsed lavarollid. Draamateatri lavalt on eredalt meeles maestro Gustav Heink salongikomöödias "Mees, naine ja kontsert" ning härra Bodog telesõltuvust pilavas komoodias "Saateviga", aga hoopis varem mängitud ullike Mitrofanuika Fonvizini "Abarikus" on õnneks raadioteatris salvestatud.

Raadioarhiivis on sadu "Meelejahutaja" sketše: oli ju Eino Baskin aastaid selle populaarse saate vedaja, lavastaja, ka parim esineja, ei mingit kahtlust! Muidugi on meeles Simoni "Päikesepoisid", kus tandem Eino Baskin ja Jüri Järvet mängis oma estraadipaari sleppi ja ka Baskini loobumine sellest A l Lewise rollist oli kui osa suurest mängust. Sest teatav annus Ostap Benderi vürtsikat avantürismi kuulus ka Baskini olemusse.

1980. aastal sündis Vanalinnastuudio. Sinna väiksesse saali Raekoja platsil Õpetajate majas oli pea võimatu pileteid saada, selles oma teatris lavastas Baskin väga erinevaid komöödiaid: Zvanetski ja Kalli estraadist Gogoli "Revidendini" ja Rostand'i "Cyrano de Bergeracini".

Kümme aastat tagasi sündis Vana Baskini Teater, oma selge loomelaadi ja ülimalt lojaalse publikuga komöödiateater.

Satiir on oma olemuselt ajalik, end nendes mängureeglites põlistada on tõesti kõrgem pllotaaž. Kui Eino Baskin "Tujurikkuja" sketšist, kus koomikutest on sõna otseses mõttes üle sõidetud, jõulukuusega läbi jalutas, lisas ta naljameeste saatusesse oma tundliku ja terava variatsiooni, teades täpselt ja omal nahal, kui kibe võib vahel olla satiirikuleiva maik, aga kui tervendav ja vajalik on intelligentne huumoripeegel ühiskonnale, inimkonnale.

Igavene inimene Eino Baskin jääb kandma tiitlit: Tema Majesteet Komödiant.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: