Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõnis Saadoja avab isiknäituse

Tõnis Saadoja
Tõnis Saadoja Autor/allikas: Foto: Paul Kuimet

Kolmapäeval, 13.01.2016 kell 18.00 avab Tõnis Saadoja Hobusepea galeriis isiknäituse "Etüüdid klaverile ja lõuendile".

“Etüüdid klaverile ja lõuendile” on monokroomne vaikelude seeria, mis otsib tasakaalu maali kujutava, literatuurse ning materiaalse olemuse vahel. Seeriat on kirjeldatud kui mõtlikku, krüptilist või eleegilist.

"Kuigi autorina lasub mul tajutav kohustus tõlgendusruumis täpsustavaid osutusi teha, pean nentima, et täpse artikulatsiooni puudumine saatis maalide valmimist algusest lõpuni," sõnas Saadoja.

"Klaveri peegelduva pinnaga seotud vaikeludes said kokku varem settinud ning töö käigus improviseeritud motiivid. Valitud esemete ühemõttelisele tähendusele eelistasin hargnevaid seoseid ning üksiku kaadri suhet suuremasse vaikelusse. Kruntimata lõuendile kantud pastoossed värvialad on kui sõna-sõnalt suuremast pildist välja rebitud tükid. Virtuaalse informatsiooni levialas muutub tume ristkülik ekraani võrdkujuks, maali füüsilist kohalolu hoiab meeles motiivide taustal hangunud ebasümmeetriline värvimass, mis kohati mõned sentimeetrid vaataja suunas astub," selgitas teose autor.

"Klaver on mängimiseks, lõuend maalimiseks, pildid vaatamiseks ning esemed kasutamiseks. Kujutatud asju, tegevusi ning nendest hargnevaid seoseid omavahel segades sain tulemuseks veel läbi mängimata kompositsioone," ütles kunstnik ja lisas, et "kui aja jooksul ei jää kujundist alles muud, kui märkmed või lihtsad ülestähendused, siis “Etüüdid klaverile ja lõuendile” võtab kokku sõnastamata aistingud ning laiema emotsionaalse fooni, mis saatis selle seeria valmimist 2015. aasta esimeses pooles.“

Tõnis Saadoja on vabakutseline kunstnik. Ta on 2004. aastal lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali eriala ning omandanud magistrikraadi vabades kunstides Ida–Londoni ülikoolis Inglismaal. Alates 2001. aastast on tal olnud kaheksa isiknäitust ning ta on osalenud paarikümnel kodu- ja välismaisel grupinäitusel. Peamiselt fotorealistliku maalijana tuntud kunstniku loomingusse kuuluvad ka fotoinstallatsioonid ning 2011. aastal ilmunud raamat "Urmas Ploomipuu valge maja", mis kaasnes samanimelise kuraatorinäitusega Kumu kunstimuuseumis. Tõnis Saadoja töid iseloomustab kontseptuaalne ülesehitus ning tehniliselt eripärase vormi otsing argistele kujutistele. Valdavalt moodustub Saadoja looming terviklikest seeriatest, kus valitud motiiv varieerub kuni mitmekümneosalises pildireas. Erandiks on 2012. aastal valminud Teater NO99 laemaal Tallinnas Sakala 3 asuvas hoones. Tõnis Saadoja on pälvinud kolmel korral Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2006, 2008, 2012), Köler Prize’i publikupreemia (2011), Kristjan Raua nimelise kunstipreemia (2013) ning Konrad Mägi preemia (2015). Tema töid on Eesti Kunstimuuseumi kogus ning erakogudes.

Näitus jääb avatuks 1. veebruarini 2016.

Kunstnik tänab Eesti Kultuurkapitali ja Rinaldo Production OÜ-d.

Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium.

 

Toimetaja: Andreas Aadel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: