Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koolon. Mari Kartau: suur osa praeguseid näitusi on lihtsalt ökoloogiline raiskamine

Foto: kaader videost

Seekordses suvises "Koolonis" rääkis Erni Kask kunstniku, kuraatori ning ajakirjaniku Mari Kartauga, kes on tänaseks lisaks neile ametitele hakanud aktiivselt tegelema metsandusega.

Tänasel päeval Mari Kartau enda sõnul väga palju näitustel ei käi, kuna suur osa neist on tema arust lihtsalt ökoloogiline raiskamine. "Nii lihtsameelse ja kehva idee jaoks panna kinni ruum, kütta, valgustada seda, vedada kohale materjale ja kulutada fossiilseid kütused - sisu ja vorm ei ole lihtsalt tasakaalus," ütles ta ja tõdes, et selliste näituste tekkimisel on kaks põhjust. "Üks on see hariduse külg ning teine on institutsionaliseerumine." Naljatlevalt kinnitas Kartau, et näitustel käib ta praegu siis, kui ta tõesti peab ehk on lubanud mõnest näitusest kirjutada. "Ma üritan ennast kursis hoida, aga alati ma seda ei jõua, sest kui mul on tihe metsaperiood, siis ma ei jõua sinna galeriisse mingi moega."

Olles ise ka aktiivne performance-kunstnik, peab Mari Kartau selle vormi suurimaks erinevuseks teatrist just seda, et viimasel juhul tegeletakse paratamatult näitlemisega. "Kui laval leiab aset mingi vägivallaakt, siis sooritatakse see ikkagi poroloonist relvaga, aga performance'ist tehakse asju päriselt selle piirini, kui palju keegi julgeb, tahab või vajalikuks peab," ütles ta ja tõi näiteks, et kui on vaja end vigastada, siis võetakse performance-kunsti puhul ikkagi kirves või nuga, kartlikumal juhul võib-olla nõel. "Performance'i puhul ei tehta ka üldiselt proove - osa sellest kunstist ongi see, kuidas publik reageerib ja koht kaasa toimib."

Mari Kartau leidis, et viimase paarikümne aastaga on enim muutunud just tehnoloogia. "See, et meil riigikord muutus, oli ka muidugi oluline, aga samal ajal on tehnoloogiline hüpe edasi veelgi enam muutnud," tõdes ta ja lisas, et sellest tehnoloogilisest situatsioonist teatud mõttes küll tagasiteed ei ole, aga kui keegi kusagil juhtme seinast välja tõmbab, siis on "tagasitee" väga kiire ja valuline. "Võib-olla oleks aga isegi huvitav, kui midagi sellist juhtuks." Isiklikult kasutab ta tehnikat praktilisel eesmärgil, kuid iga uut vidinat ta ostma ei kipu. "Kui mul on vaja midagi kasutada, siis ma seda teen." Tihti on seda vaja tal ka tööks, kuna igapäevaselt töötab ta Maalehe digilehe toimetajana.

Küsimused: Erni Kask (nu.unioon)
Kaamera, montaaž: Siim Lõvi (ERR)
Autojuht: Evi Heinrand
Täname: Valner Valme
Salvestatud Jüris, hiliskevadel 2016

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: