Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uues ERM-is saab kogeda maailma suurimat heliinstallatsiooni

Foto: ERR

Tartus saab viimast lihvi Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uue hoone 6000 ruutmeetri suurune näituseala. Laupäeval avab külastajatele uksed interaktiivne ekspositsioon, kus muu hulgas on võimalik kogeda maailma suurimat heliinstallatsiooni.

ERM-i teadusdirektor Pille Runnel nimetab kümme aastat ette valmistatud näituseala Eesti muuseumide maastikul täiesti uueks, nii-öelda endasse tõmbavaks keskkonnaks, mis ei sunni mängima lihtsameelseid nuppudele vajutamise mänge, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised. Küll aga saab nupule saab vajutada näiteks siis, kui soovida vaadata Johannes Pääsukese fotode andmebaasi või korraldada kirikurüüstet.

"Me võtame tehnoloogia appi seal, kus me tahame näidata midagi, mida ei saa esemetega teha. Näiteks Eesti püsinäitusel esitavad interaktiivsed ekraanid andmebaase. Ma nimetaksin seda endasse tõmbavaks näituse keskkonnaks, inglise keeles on selle jaoks termin immersive exhibition," selgitas Runnel.

Kõige suurema osa ERM-i näitusepinnast võtab enda alla 4000 ruutmeetril laiuv püsinäitus "Kohtumised", mis kõneleb tavalistest Eestis elanud, töötanud, armastanud ja lapsi saanud inimestest.

Soome-ugri rahvaste kultuurilisi ja mõtteilmaseoseid käsitlev püsinäitus "Uurali kaja" peidab endas Taavi Tulevi loodud maailma suurimat loodushelide aastaringi moodustavat heliinstallatsiooni.

"Arvutivõimekus, mida vaja selleks, et mängida sellist kaunist loomulikku linnulaulu, on päris suur. Need seadmed on nii moodsad, et sellist lahendust, nagu siin on, paar aastat tagasi poleks üldse olnud võimalik teha," sõnas süsteemiinsener Marko Erlach.

Eesti Rahva Muuseum avatakse Tartus Raadil külastajatele esimesel oktoobril.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: