Betti Alveri muuseumis näeb poeetilist sissevaadet luuletaja ellu

Foto: Betti Alveri muuseum

Jõgeval asuv Betti Alveri muuseum avas uue püsinäituse pealkirjaga "Betti Alver - valguses ja varjus", mis kujutab piltlikult luuletaja elu ja loomingu kaht perioodi. Helgem pool valges toas ja must ruum täis muremõtteid.

Kümme aastat tagasi Betti Alveri muuseumi avamise puhuks valminud püsinäitus oli illustratiivne, kuid uus väljapanek on ühtaegu nii poeetiline kui ka dramaatiline, vahendas "Aktuaalne kaamera". Kui valges toas kajastatav esimese vabariigi aeg on poetessi mällu jäänud valgusküllase ja rõõmsana, siis mustas toas kujutatav teine maailmasõda ja sellele järgnev aeg pööras kõik pea peale.

Betti Alveri muuseumi juhataja Meelis Muru selgitas, et Betti Alver visati 1950. aastal kirjanike liidust välja ning 1947. aastal suri Siberis ta abikaasa Heiti Talvik. "Tegelikult võttis ligi 30 aastat aega, kuniks ilmus Betti Alveri luulekogu "Tähetund", millega ta kirjandusse uuesti tagasi tuli."

Näituse tarvis jagasid oma mälestusi ja meenutusi Betti Alverist kümned tuntud kultuuritegelased. Neist intervjuudest valminud lühifilmid aitavad uut püsinäitust siduda tänase Eestiga. Kunstnik Ly Lestberg tõdes, et kokku sai küsitletud 22 erinevat inimest. "Alguses ma arvasingi, et lähen mälestuste mälestusi või pudemete pudemeid koguma, aga tegelikult selgus, et üsna mitu inimest on täiesti meie kaasaegsed, kellel on Betti Alver siiani kõige olulisem inimene üldse," ütles ta ja tõdes, et igalt inimeselt sai midagi.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: