Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marek Tamm koostas kogumiku kultuuri uurimisest

Ajaloolane Marek Tamm.
Ajaloolane Marek Tamm. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tallinna Ülikooli kirjastuselt ilmus raamat "Kuidas uurida kultuuri? Kultuuriteaduste metodoloogia", mis on katse kaardistada kultuuri uurimise võimalusi ja pakkuda metoodilisi juhiseid tänapäeva kultuuriteaduste tihedas tihnikus orienteerumiseks.

Raamatu 14 peatükki on kirjutanud Eesti parimad asjatundjad ja need juhinduvad samadest põhimõtetest: pakkuda ülevaadet ühe konkreetse kultuuriteadusliku distsipliini või vaatlusviisi kujunemisest, metodoloogilistest põhimõtetest ja -mõistetest ning näitlikustada selle võimalusi ühe lühikese juhtumiuuringu näol.

"Kultuur on tähenduslik keskkond, mis ümbritseb inimesi sünnist surmani; me oleme liik, kes januneb tähenduste järele, kes muudab kultuuriks kõik selle, mida puutub või vaatab. Uurimisobjektina on kultuur keeruline nähtus, sest oma mitmekesisuses on ta sisuldasa haaramatu. See seletab, miks on kultuuri uurimisele pühendunud eri distsipliinid, mida saab vaid tinglikult koondada "kultuuriteaduste" ühisnimetaja alla," seisab sisututvustuses.

""Kultuuriteaduste metodoloogia" on põhjalik ülevaade tänapäevastest kultuuri mõistet kasutavatest uurimissuundadest. Tänu juhtumikirjeldustele on lugejatel võimalik näha seoseid Eesti kultuuri ajaloo ning üldiste kultuuriteaduste vahel. Mis omakorda loob aluse sellele, et ka Eesti kultuuriteadlased võiksid olla rahvusvaheliste kultuuriteaduste esirinnas," on teost iseloomustanud Aalborgi Ülikooli kultuuripsühholoogia professor Jaan Valsiner.

Kogumiku koostaja ja toimetaja on Marek Tamm, kultuuriuurimist erinevatest perspektiividest avavate artiklite autorid on Tõnu Viik, Rein Raud, Toomas Gross, Marek Tamm, Mihhail Lotman, Aaro Toomela, Piret Peiker, Tõnis Kahu, Eneken Laanes, Airi-Alina Allaste, Kadi Annuk, Tauri Tuvikene, Francisco Martinez, Patrick Laviolette, Krista Kodres ja Indrek Ibrus.

Raamat ilmus TLÜ Kirjastuse sarjas "Gigantum humeris".

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: