Evi Arujärv: muusikakriitika aeg on enam-vähem möödas ({{commentsTotal}})

Evi Arujärv
Evi Arujärv Autor/allikas: Postimees/ Scanpix

Kauaaegne muusikakriitik ja Eesti Muusika Infokeskuse direktor Evi Arujärv pälvis äsja Eesti Muusikanõukogu preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest.

Väike võiduintervjuu pärjatuga.

Palju õnne! Pälvisite preemia hindamatu panuse eest Eesti nüüdismuusika mõtestamisel. Mida Te ise selle fraasi taga oma teenetena näete?

Olen väga tänulik muusikanõukogule ja otsustajatele. Raske on endast rääkides asuda hindajate positsioonile, aga ju siis on minu tegevus muusikakriitiku ja -publitsistina mingi kultuurilise tähenduse ja väärtusega olnud. Rohkem või vähem pingeline kriitikutegevus on minu elust hõlmanud mitu aastakümmet. Alustasin regulaarsemat kirjutamist 1980. aastate lõpus ja olin pikka aega lausa vabakutseline kriitik, tehes kaastööd erinevatele väljaannetele. Kirja on saanud ja avaldatud tuhatkond artiklit või pikemat kirjutist. Kui sisust kõnelda, siis ka tavalist kontserdiarvustust kirjutades on mulle alati tähtsad olnud avaramad seosed, ühiskondlik ja kultuurikontekst ning kõige tähtsam – vahetu tähendus inimese jaoks. Omal ajal tähendas kriitikutegevus minu jaoks ka väikest mässu. Nimelt valitses muusikakriitikas pikka aega tava, mis kehtis ka veel 1990. aastate alguses, kirjeldada ja hinnata muusikat valdavalt üksnes vormianalüüsi abstraktsete kategooriate alusel. Minule jäi sellest väheks. Vorm on muusikatajus väga oluline, aga tähtsaim on mõista, mida ja miks inimene muusikast otsib ja leiab, mis ja miks teeb ta õnnelikuks. Üks ajaleheartikkel ju palju öelda ei lase, aga selles võtmes olen kirjutanud ja mul on tõesti olnud ka palju rõõmsaid äratundmisi, et mõnigi lugu või mõte on muusikutele ja teistele lugejatele korda läinud.

Kas tänapäeval, kui autoriteedid kaotavad mõjuvõimu ja muusikavälja arutelud on kultuurilise-tehnoloogilise evolutsiooni käigus järjest enam horisontaalselt killustunud, on muusikakriitikal üldse mingisugune mõte? Ehk tuleb see mõte ümber mõtestada?

Kui muusikakriitika mõtte kadumisest rääkida, siis tuleks enne küsida, kas on olemas muusikakriitika üht ja ainsat mõtet ja kui neid on juhtumisi mitu, siis kas need kõik on nüüd kadunud. Muusikakriitikat selle autoritaarses, ainsat õiget tõde kuulutavas vormis muidugi ei eksisteeri (kui seda üldse olemas on olnud), aga peale äärmuslikult "kriitilise" kriitika on ju olemas ka mõtestav kriitika. Mina olen oma kirjatöid alati teadvustanud kui muusika üht võimalikku "lugemisviisi" teiste võimalike kõrval. Kriitika tuumaks ei ole ma kunagi pidanud "kritiseerimist" ega ka helilooja-interpreedi õpetamist, vaid dialoogilist arutlusviisi, mis annab teosele ja/ või esitusele tähendusi.

Mõni asi peaks kriitikas siiski alati kohal olema: dialoogilisus ja põhjendused. Olen veendunud, et arutlev-põhjendav teekond saabki anda kriitikale olemisõiguse ja veenvuse. Aga ka mistahes dialoog või dialoogilisus paraku saab eksisteerida ainult mingigi ühise baas-sõnavara ja mõisteruumi baasil. Ja kui dialoogilisus on võimalik ühe "sõnavaraga" valdkonna sees, siis muusikavälja killustumise tagajärjel on üha võimatum dialoog erinevate valdkondade vahel: baasmõisted ja "koodid" on liiga erinevad. Sellest sünnib aeg-ajalt koomilis-dramaatilisi arusaamatusi ja veeklaasitorme. Ja kokkuvõttes kipuvad muusikakriitika nimetust kandvad kirjutised mingi ühe huvigrupi enesekinnituseks.

Kahjuks on dialoogivõimetus ka mingi üldisem nähtus, mis ulatub kõikidesse ühiskonnaelu valdkondadesse. Individualistlik totaalne vabadus ja paljuhäälsus ilmselgelt ei soosi üksteisemõistmist, vaid tekitab pigem kapseldumist. Aga see on omaette teema…

Mis puutub aga autoriteetide mõjuvõimu kadumist kriitikast, siis nähtusena ei ole see ju kusagile kadunud, pigem on see nime ja vormi muutnud. Ühest küljest võib muusikakriitikaks tänapäeval nimetada mistahes hüüatust publikust, teisest küljest aga on autoriteet müügitöös hädavajalik ja brändiloome võimaldab ka anonüümselt tekitada sellist võimsat (ka tehis)autoriteeti, mille kõrval "vana" kriitikainstitutsiooni kunagine võimukus on vaid lapsemäng. Erinevus on, et kui isiksustel põhineva "vana" kriitikainstitutsiooni aluspinnaks oli mingi intellektuaalne arutlusvõime, siis "brändimine" on olemuselt puhas mehhaanika – pildid ja "pildis olemine", ristturunduse võtted, loosungid ja kordamise jõud. Uus meedia annab selleks piiramatuid võimalusi.

Kuivõrd on põhjendatud mure klassikalise muusika marginaliseerumise pärast? Kuidas seda protsessi peatada?

Globaalseid protsesse ei suuda keegi pidurdada. Ja maailmaparandamine on üldiselt üsna viljatu tegevus. Mina siiski väga ei muretse, mõeldes nendele suurepärastele ja omanäolistele heliloojatele ja interpreetidele, keda meie miljoniline väikerahvus maailmale andnud on. Usun, et ka klassikaline ehk süvamuusika (oma "klassika" eksisteerib ju iga muusikastiili raames) ei kao kusagile, vaid laiendab oma levikut sellesama tehnoloogilise arengu raames, nagu teisedki muusikaliigid. Marginaliseerumisest kõneldes – läbi aegade on eksisteerinud ju ka erineva levialaga "muusikad": elitaarsemad-keerukamad väiksema publikuga ning demokraatlikumad ja suurema publikuga muusikaliigid. Ka süvamuusika "sees" on terve skaala erineva funktsiooni ja keerukusastmega alasid: klassikalis-romantilise helikeelega laulupeolaul ja abstraktseid kõlavärvi- ja struktuurimustreid arendav nüüdismuusikateos on erineva "keele" ja publikuarvuga nähtused. Ka erinevate stiilide sünteesid ja verevahetus on kultuuriprotsessi loomulik osa – ja sellised piiriületused võivad publikut juurde tuua. See kõik ei tähenda kaugeltki, et kommertsiaalse globaalkultuuri ja üldise konkurentsi tingimustes ei tuleks meie väikese rahva muusikat igati kaitsta, hoida ja edendada. Vastupidi – siin on veel palju ära teha. Muretsemise asemel tulekski tegutseda. Selleks on Eesti riigil kultuuripoliitika ja erinevaid valdkondi esindavad institutsioonid.

Eesti Muusika Infokeskuse (EMIK) direktorina vastutate suuresti Eesti süvamuusikute kohta käiva informatsiooni haldamise ja vahendamise eest. Millal viimati kirjutasite muusikakriitikat n-ö vabaagendina, nii et see ei lähtuks teie põhitöö eesmärkidest?

Tõsi see on, et viimastel aastatel infokeskuses ametis olles olen kriitikat kirjutanud üsna vähe: töövaldkondi on palju juurde tulnud, aga EMIKi inimeste arv on püsiv ja tööd tuleb teha mitme eest. Ei mäletagi hetkel, kas eelmisel või käesoleval aastal ilmus mult midagi "kriitilist". Aga loodan, et varasemad tuhatkond kirjutist vabandavad mind välja. Ja eks igal asjal ole ka oma aeg. Mulle tundub, et muusikakriitika aeg üldiselt on enam-vähem möödas – ka see on omaette teema… Igal juhul teeb mulle käesoleval eluperioodil suurt rõõmu just see, et hindamistegevuse asemel (mis ka arutlevas kriitikas on paratamatult sees) saan nüüd tegelda "päris" tööga – eesti muusika levitamise ja väärtustamisega.Rein Raud.

Rein Raud: humanitaaria muudab inimesed raskemini programmeeritavaks

TLÜ kirjastus andis äsja välja TÜHI Aasia uuringute ja kultuuriteooria professori Rein Raua raamatu “Tähenduste keeris. Tervikliku kultuuriteooria visand”. Kirjastuse peatoimetaja Rebekka Lotman küsitles sel puhul autorit.

Teisipäeval, 3. aprillil kell 16 toimub Tallinna Ülikoolis ka kolmas Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi (TÜHI) pop-up-seminar, mille fookuses sedapuhku Rein Raua teos on. Seminari kannab üle ERRi kultuuriportaal.

FILM
Adel Karam võitis Toni rolli eest parima meesnäitleja auhinna eelmise aasta Veneetsia filmifestivalil, kus "Solvang" esilinastus.

Arvustus. Vaikimise vali kõla

Uus film kinolevis
"Solvang" ("L’ Insulte")
Režissöör Ziad Doueiri
Osades Adel Karam, Kamel El Basha, Camille Salameh, Diamand Bou Abboud, Rita Hayek jt.

TEATER
KIRJANDUS
„100 aastat kirjandust“

"Suud puhtaks": Eesti kirjandus – džungel või püramiid?

Keele üks elujõulisuse märke on kindlasti keele kirjasõnas paberile jõudev looming, mis aja möödudes muutub ühiskonna tüvitekstiks. Taolist kultuurihierarhia ehitamist kõik aga ei poolda. Kaanonlikule lähenemisele vastandujad soovivad näha kirjandust kui metsikut džunglit, kus võrdsed autorid arendavad kirjakeelt ilma grammatilise paineta.

KUNST
Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreem näituse kataloogiga.

Kumu ajaloonäituse kuraatorid: ka kaasaeg on ajaloo vang, aga kunstnikud on vähem huvitatud selle taasesitamisest

Neljapäeval, 14. märtsil avati Kumu 3. korrusel näitus "Ajalugu pildis – pilt ajaloos". Näitus küsib, kuidas on pildid läbi aegade aidanud kujundada arusaama Eesti ajaloo tähtsamatest mälupaikadest – sündmustest, tegelastest ja sümbolitest. Palusime näituse kuraatoritel Tiina-Mall Kreemil ja Linda Kaljundil veidi näituse ja oma uurimistöö tagamaid avada.
Küsimusi esitas Kumu näituste koordinaator Triin Tulgiste.

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Video: arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Enne kui jõuame mõneks suvekuuks unustada, mida tunneb keha, kui astuda +22 temperatuuriga toast –22 kraadise pakasega talvisele tänavale, kutsus Eesti Arhitektuurikeskus kõiki kinno Sõprus välkloengule. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle ja jäädvustas videos.

Aasta betoonehitis 2017

Selgusid aasta betoonehitised 2017

Lisaks emakeelepäevale on täna ka betoonipäev. Eesti Betooniühing kuulutas sel puhul välja konkursi "Aasta betoonehitis 2017" võitjad.

MUUSIKA
Arvamus
Punk oli Dick Hebdige’i sõnul näide nn kineetilisest subkultuurist, mis ei seo ennast kindlate väärtustega, vaid ühendab eri elemente brikolaaži põhimõttel, lubades end sellisena võrrelda dadaismi ja sürrealismiga.

Tõnis Kahu. Ebapüha keeldumine

Punk nõudis oma põlvkonnale vahepeal reedetud ja kaduma läinud muusikat tagasi. Rokkmuusikalt tuli ära võtta erilisuse, üleoleku aura: "mitte kellelgi ei ole õigust olla staar".

Telemängufilm "Mehed ei nuta", Vladimir Sanini jutustuse "Lõbusate robinsonide saar" motiividel, stsenaristid Enn Vetemaa ja Sulev Nõmmik

Sada Eesti mõtet. Unetu paadi leidmisest

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: