Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Siim Raie: meie enda nina all on olemas Põhja-Euroopa renessanssi tippteos

Foto: Eesti Kunstimuuseum

Alanud Euroopa kultuuripärandi aasta kutsub märkama kultuuripärandi ühisosa, millele igapäevaelus nii palju tähelepanu ei pöörata. Lisaks tegelevad erinevad Euroopa riigid sel aastal vaimse, ainelise ja digitaalse pärandi kogumist ja säilitamist propageerivate üritustega.

Seto lauluema Anne Vabarna mõjutused ansambli Trad.Attack! repertuaarile on ehe näide vaimse kultuuripärandi edasikandumisest põlvest-põlve, vahendas "Aktuaalne kaamera". Juba sel kevadel toimub kultuuripärandiaasta raames kogumisaktsioon, mis kutsub üles kõiki lapsi ja noori oma vanavanemate lugusid salvestama. Salvestused saadetakse spetsiaalse mobiilirakenduse abil Eesti Rahvaluule Arhiivi, kus need siis talletatakse.

Euroopa kultuuripärandi aasta projektijuht Annela Laaneots arvab, et tõenäoselt ei ütle inimesed laupäeval sauna minnes, et vot ma hakkan nüüd tegelema vaimse kultuuripärandi edasiandmisega. "Me lähme lihtsalt sauna, aga nagu te teate, siis Võru suitsusaun on kantud UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja ja nii on ka teiste kohtadega," selgitas ta.

Eesti kultuuripärand on alati olnud tihedalt seotud teiste Euroopa riikidega. Nii tuli ka näiteks mitmehäälne koorilaul meile Saksamaalt.

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie tõdes, et kui Eestis öelda renessanss, siis me hakkame kõik mõtlema automaatselt Itaalia peale. "Aga meie enda nina all on siin olemas Põhja-Euroopa renessanssi tippteos suurepärases säilivuses," ütles ta ja tõi välja, et samuti võib vaadata hooneid. "Miks on Tartu ülikoolil sambad või miks näeb Alatskivi loss välja nagu Balmorali loss, sellel kõigel on oma põhjus."

Eestis toimub kultuuripärandi aastal mitukümmend sündmust, millest paljud on suunatud just koolinoortele.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: