Sada Eesti mõtet. Gustav Suits ({{commentsTotal}})

Gustav Suits
Gustav Suits

Olgem eestlased, aga saagem ka eurooplasteks. See lause, mida teatakse ilmselt palju rohkem kui mõnda Gustav Suitsu luuletust, avaldati esmakordselt Noor-Eesti almanahhis. Aasta oli siis 1905. 

Nagu näha, paelus mõte Euroopast meid juba siis. Muidugi kontekst ja aeg olid teine. Sedasama lauset kasutati ka Eesti Euroopa liitu astumisega seoses. Me võime ainult oletada, kas Gustav Suits oleks seda lauset siis kasutanud. Aga nii nende heade lausetega on, et nad meeldivad paljudele ja paljud kasutavad neid nii, nagu neile vaja.

Ei oskagi öelda, kas see lause on meile rohkem kahju või kasu toonud. Ühelt poolt on muidugi tore mitte võrrelda end ainult naabri puukuuriga. Aga samas kumab sellest lausest läbi ka meie, eestlaste kompleks. Nimelt see, et me oleme eestlased, et me ei saa rahus olla, vaid me peame ikka veel kellekski saama. Ja muidugi, et me oleme nii väikesed ja vaesed. Ja meie ainus lohutus on olnud see, et lätlastel on veel kehvemini. Aga ilmselt varsti, seoses Eesti alkoholipoliitikaga, ei saa me enam seda kah öelda.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: