Peeter Helme raamatusoovitus: välisluureamet annab teada ({{commentsTotal}})

Foto: Rene Suurkaev / ERR

„Eesti rahvusvahelises julgeolekukeskkonnas 2018”

Välisluureamet, 2018. 68 lk.

Ajakirjanduses on juba omajagu kõneainet pakkunud Välisluureameti trükis ja võrguteavik „Eesti rahvusvahelises julgeolekukeskkonnas 2018”. Kitsalt ilukirjandusega tegemist pole, kuid lugemine on igatahes põnev, mistõttu on põhjust käsitleda seda käsikäes muu värskelt ilmuva kirjavaraga.

Kõigepealt selgituseks – eelmise aasta 1. juulini kandis Välisluureamet nime Teabeamet ning sellegi nime alt jõuti välja anda sama pealkirjaga aastaraamatut, „Eesti rahvusvahelises julgeolekukeskkonnas”. Kui esimene säärane 2016. aastal ilmus, siis märkis mõni kommentaator ära, et värskelt asutuse peadirektoriks saanud Mikk Marranile ei anna Kaitsepolitsei aastaraamatute hitistaatus rahu ning ta tahab ka midagi säärast teha. Igatahes hakkama ta sellega sai ning lugejana võin vaid kiita – lisaks Kapo aastaraamatule rõõmustab Eesti lugejat nüüd veel üks perioodiline trükis, kust vähemasti mina pole suutnud kunagi leida mitte ühtegi kirja- ega trükiviga.

Keda selle eest tänada tuleb, ei tea, sest kui „Eesti rahvusvahelises julgeolekukeskkonas” on igati ametlik trükis, varustatud nii trükivariandi kui võrguteaviku ISBNiga, ei leia siit kuskilt koostaja nime. Saame vaid teada, et kujundaja on Taivo Org, kes on teinud ka käsikäes Joosep Maripuuga illustratsioone, millele on lisa hangitud pildi- ja andmepangast Bigstock.

Igatahes võib visuaalses mõttes tulemusega rahule jääda. 68 leheküljeline trükis tervitab lugejat Eesti Vabariigi 100. aastapäeva logoga ilusal sinisel kaanel, seest leiab arvukalt kaarte, graafikuid ja tabeleid, mis selgitavad ja täiendavad tekstiosa. Mõnel juhul on seda kõike isegi liiga palju – näiteks üle kahe lehekülje laiuv kaart või skeem „Venemaa mõjutustegevus Euroopas” jutustab eelneval kuuel leheküljel vägagi lihtsas, arusaadavas ja parimas mõttes ajakirjanduslikus mõttes esitatu lihtsalt veelkord pildiliselt lahti, mingit lisainfot see ei anna. Leheküljel kuuskümmend viis olev skeem „Põhja-Korea raketi- ja tuumakatsetused” näeb samuti küll mõjuv välja, kuid jällegi – oleks piisanud ka mõnest lausest jutu sees. Kuigi, tõsi ta on – skeemi abil tuleb väga selgelt välja, milline raketifänn on Kim Jong-un võrreldes enda isaga.

Nüüd sai juba ka ära mainitud kaks teemat, mida „Eesti rahvusvahelises julgeolukeskkonnas 2018” käsitleb. Tehes seda seejuures väga erinevas mahus – Põhja-Koreast on niemlt juttu neljal-viiel leheküljel, Venemaast aga umbes viiekümnel. Ehk siis – kuigi Välisluureamet käsitleb ka küberohte, rahvusvahelist terrorismi, pingelist seisu Ida-Aasiast ning pakub lõpuks veel nuputamisülesande (olgem ausad, see tundub juba pisut veider), siis põhirõhk on Venemaal.

Mida me siit siis teada saame? Noh, igasuguseid asju. Kuigi õigus on nendel kriitikutel, kes ütlevad, et Välisluureameti teos ei paku just midagi eriti uut või mitte midagi sellist, mida avalikest allikatest ise ei leia, siis sedalaadi teoste väärtus on ometi muus. Osalt on see tõesti propagandistlik teos ning mõeldud kindlasti nii meie sõpradele kui vaenlastele selleks, et näidata neile, mida Eesti välisluure asjadest arvab. Osalt on see aga siiski ka päris hästi filtreeritud, kokku võetud ja lihtsas keeles edasi antud ülevaade asjade seisust nüüd ja praegu.

Jah, kogu siin esitatud info leiab avalikest allikatest, kuid pean ausalt tunnistama – ei ole minul ei jaksu, keeleoskust ega ka lihtsalt aega, et jälgida Vene meediat, nende valitsusasutuste ning viimastega seotud internetitrollide või niinimetatud mittetulundusühingute tegevust, et kogu see pilt endale ise kokku panna. Ja selles mõttes on tegu huvitava lugemisega. Ei maksa muidugi olla naiivne ja arvata, et see ongi kõik, et see ongi kogu ohuhinnang ja viimane analüüsi tase, mis Eesti riigil on pakkuda. Kindlasti mitte. „Eesti rahvusvahelises julgeolekukeskkonnas” on pigem vahearuanne maksumaksjale, et me üldjoontes teaksime, mis suunal meie raha eest töötatakse.

Ja lisaks on ta ka väike abivahend igale välispoliitikahuvilisele. Eks nüüd tuleb oodata kevadet, mil ilmub Kaitsepolitsei aastaraamat. Seni tasub tutvuda Välisluureameti teosega, mille saab igaüks ise vastava asutuse kodulehelt alla laadida.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: