Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaanus Nõgisto kontakt Ahto Valteriga algas suitsupakist

Foto: kuvatõmmis

Värske Eesti dok "Ahto. Unistuste jaht" räägib eestlasest meresõitjast Ahto Valterist (1912-1991), kes oli esimene Eesti lipu all ümber maailma purjetanud inimene.

"OPis" jagasid muljeid purjetaja, režissöör ja muusik Jaanus Nõgisto ning kirjanik ja kultuurikriitik Peeter Sauter.

"Kui kätte on sattunud selline unikaalne materjal, ja tegelikult enam-vähem on filmijagu olemas ajaloolist materjali, värvilist, 1938. aastast, siis mulle tundub, et põhiline asi on seda mitte ära rikkuda," ütles Peeter Sauter. "Mitte hakata sinna keevitama peale oma geniaalset filmi, aga vaadata, kuidas seda materjali delikaatselt kasutada, teha see arusaadavaks, ja joonistada mingi lugu sellest kokku, aga jäädes autentsele, originaalsele loole truuks. Ja mitte teha oma filmi.  Teha oma filmi nii, et ei tee oma filmi."

"See on dokumentaalimaailmas sihuke keeruline küsimus alati," lisas Sauter. "Et kas domineerib filmi autor või jääb esiplaanile teema. Ja Jaanis Valk ja Erik Norkroos on teinud hästi."

Jaanus Nõgisto hindab samuti materjali unikaalsust, sellega seostub tal aga ka oma lugu.

"Seda materjali vaadates oli mu esimene mõte, et kurat, küll võivad mõned sündmused, mõned inimesed ja saatused olla Eestis seotud," rääkis Nõgisto. "Ma olin umbes kümneaastane poiss, käisin purjetamistrennis, ja elasin Tartu maanteel tsaariaegses puumajakeses, kus praegu asub restoran Seiklusjutte Maalt ja Merelt. Sinna paigutati mu ema elama siis, kui Tallinn oli lagedaks pommitatud ja tema kodu hävinud. Ja mu lapsepõlv möödus seal ja sel majal oli pööning. Ja pööningul käisin mina lapsena seiklemas ja seal oli igasugu vanu raamatuid, vokke, mingit tsaariaegset träni, mingid kastid.

Ja mina seiklen seal ja teen ühe kasti lahti ja leidsin ühe suitsupaki, mille peale oli kirjutatud "Ahto". See oli paberossikarp, peal oli puri ja ühe mehe pilt. Ma tegin selle karbi lahti ja seal oli kaks paberossi. Ma polnud veel sellel ajal suitsetanud. Aga ma ei suutnud kiusatusele vastu panna, ma tõin köögist tikud, läksin sinna tagasi, panin selle suitsu ette... ja hakkasin hirmsasti köhima. Selle peale minu isa aimas, et mingi jama toimub pööningul, ta tuli mulle sinna järele ja siis ta rääkis mulle selle loo, kuidas kunagi oli sihuke mees nagu Ahto Valter, kes tahtis ümber maailma purjetada ja ta läks kaduma ja vist uppus ära... Ja see oli minu esimene kohtumine mehega, kelle nimi oli Ahto Valter."

Kuulake kogu juttu ja vaadake kaadreid filmist juuresolevast videost. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: