"Saja lugu": eesti inimeste valusilusad lood

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
"Saja lugu" Autor/allikas: Kaader videost

17. aprillil kell 13 toimub Tallinnas Viru Keskuses Kaupo Kikkase raamatu ja fotonäituse “Saja lugu” esitlus. Raamatus on fotograaf jäädvustanud sada Eesti inimest ja nendega seotud paigad. Lisaks Kikkase portreedele on raamatus inimeste mõtted, mille on valinud ja kirja pannud nendega jutustustest Laur Kaunissaare.

Kõigest korra toimuva kontsertetenduse «Saja lugu» taga on mitu aastat, sadu päevi ja kümnete inimeste tuhandeid töötunde. Aga teistmoodi ju südame ja hingega tehes ei saakski, eriti kui sada eesti inimest on rääkinud oma elu isikliku loo, mis üllatusi pakkuval kujul Noblessneri sadamalinnakus ettekandele tulevad.

Seda, mis täpsemalt umbes 1500 pealtvaataja ees 20. aprillil toimuma hakkab, varjutab veel saladuseloor. Nii palju tegijad seda kergitavad, et teatrietendusena unikaalset ettevõtmist pakkuda ei oleks saanud, pigem on see sümbioos inimestest, muusikast, pildist ja videost. Viimane annab suurte plaanidega võimaluse detailide väljamängimiseks. Etendus ei tunne piire ega rahvust, on universaalne ja abstraktne ning selle tervik sünnib iga vaataja peas koha peal.

Ühes erilises mereäärses kohas asuvas ruumis kohtub üle Eesti kokku sõitnud inimenergia ning toimub võimas saatuste ja lugude ristumine, millest omakorda tulevad osa saama teistsuguste elude ja saatustega inimesed – publik.

Kunstis kõik võrdsed

Idee sai alguse mõni aasta tagasi, mil auhinnatud tippfotograaf Kaupo Kikkas koostöös dirigent Jonathan Bloxhamiga tegi Newcastle Gatesheadi linnas muusika- ja fotograafiaprojekti «One Hundred Faces». See põhines mõttel, et kunstis oleme kõik võrdsed. Üles pildistati linnas elavad sada inimest, kes osalesid ettevõtmises vaba tahte alusel, tiivustatuna osalemissoovist. Projekti lõppakordina tuli ettekandele György Ligeti «Sümfooniline poeem sajale metronoomile».

«See õnnestus väga hästi – inimeste kokku tulemine oli väga jõuline ning emotsionaalne. Seetõttu tekkis mõte seda koos Jazzkaarega Eestis proovida, tähtsustades visuaalse poole kõrval võrdselt ka muusikat,» rääkis «Saja loo» eestvedaja Kikkas.

Kaasati heliloojast multiinstrumentalist Erki Pärnoja, kes omakorda tegi ettepaneku võtta ühes lavastaja Jaak Prints. Too arvas, et projekti käigus välja antav fotoraamat peaks sisaldama ka kandvaid tekste ning seetõttu ühines seltskonnaga dramaturg Laur Kaunissaare.

See ei ole autahvel

Järk-järgult selgus, kui palju lavastuse juures veel inimkäsi vaja on ning tänaseks on sellega seotud palju tegijaid, kes kõik leiavad aega oma põhitöö kõrvalt.

«Saja lugu» räägib sajast eesti inimesest, kel vanust 3 kuni 103 eluaastat. Sada inimest valiti välja 350 seast, kes reageerisid tegijate üleskutsele ning andsid end, ja oma elu loo, üles. Valikut nende seast teha oli väga raske, koosolekud olid põhjalikud ja venisid pikaks. Lõplik valik tehti põhimõttel, et see ei ole autahvel, vaid et kaetud oleksid kõik vanusegrupid ning geograafilises mõttes kogu riik.

Näitus on avatud 6. maini.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: