Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii. Siuru fondi esimese stipendiumi pälvis Kristjan Haljak

30. aprillil kuulutas Eesti Kirjanike Liidu esimees Tiit Aleksejev Estonia talveaias välja Siuru fondi esimese stipendiaadi, kelleks liidu eestseisus valis Kristjan Haljaku.

"Siuru fondi eesmärgiks on toetada oma loometee alguses olevaid autoreid, kelle teosed on kantud Siuru vaimust," ütles Aleksejev. "Siuru vaimu all peame silmas ühtaegu nii värskust kui ka väljapeetust. Olid ju Siuru liikmed omal ajal nimelt säärased mässumeelsed noored, kellel oli silmapaistev kirjutamisoskus, mille kaudu nad tõid eesti kirjandusellu uusi tuuli. Seda tunnustame ka stipendiaatide puhul," jätkas Aleksejev.

Kristjan Haljak (1990) õpib Tallinna ülikoolis doktorantuuris prantsuse kirjandust ning peab õpetajaametit Tallinna Inglise kolledžis. Ta on avaldanud luulekogud "Palavik" (2014), "Conceptio Immaculata" (2017) ja "Uus inimene" (2017), tõlkinud Charles Baudelaire'i loomingut ning avaldanud kirjutisi kirjandusajakirjades Värske Rõhk, Looming, Vikerkaar ja Tõlkija Hääl. Tema loomingut on nimetatud sügavaks, mänguliseks, vaimukaks, dekadentlikuks.

Stipendiumi suurus on 1000 eurot. See tugineb võrdselt ühelt poolt fondile aluse pannud Marie Underi ja Artur Adsoni pärandil, teiselt poolt lavastuse käigus toimunud oksjonite ja loosi tulul. Oksjoni korraldajad on erakordselt tänulikud Erna Saarele, tänu kellele jõudis enampakkumisele kunstnik Johannes Võerahansu loomingut, aga samuti kõigile teistele, kes oma teoseid oksjoni tarbeks annetasid.

Siuru fond loodi mullu sügisel Estonia talveaias lavastuse "Siuru õhtu 100" esietendusel. Fondi esimene stipendiaat kuulutati välja lavastuse viimasel etendusel. Ühingu juubeliaasta puhul loodud lavastus kandis mõtet heita pilk tollasele ajastule ja õhustikule. Lavastuses tegid kaasa Ester Kuntu, Laura Kalle, Liisa Saaremäel, Christopher Rajaveer, Karl Laumets, Jürgen Gansen, Tõnn Lamp ja Kaspar Velberg.  Klaveril saatis Jaak Jürisson, kunstnikud olid Anu Konze, Anna-Liisa Pärt ja Martin Mikson.

Sada aastat tagasi loodud kirjandusrühmituse Siuru tuumiku moodustasid Marie Under, Artur Adson, Henrik Visnapuu, Friedebert Tuglas, Johannes Semper ja August Gailit. Siuru pälvis laiema tähelepanu 1917. aasta kevadel korraldatud tuluõhtuga Estonias. Siurulased aitasid muuta kirjandust nähtavamaks ning näitasid, kui palju hea kirjandus ühiskonnale anda saab.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: