ERR.ee video. Kristjan Haljak: Houellebecq kui lääne ühiskonna parim peegeldaja, aasta vaimu kandja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kristjan Haljaku kõne Paabeli Raamatukogu kirjanduskonverentsil. Teemaks oli "Alistumine ja kunstlikud paradiisid".

Haljak lähtus kõnes peamiselt kahest autorist ning raamatust, mis paistavad meie kaasaegsesse vaimu puutuvat. Nendeks raamatuteks on Michel Houellebecqi "Alistumine" ja Charles-Pierre Baudelaire "Kunstlikud paradiisid".

"Kui "Alistumine" ei ole romaan islamist, ei ole islamofoobseid ideid kandev teos, siis samamoodi pole "Kunstlikud paradiisid" ühestki otsast puhtalt meelemürkidele keskenduv teos ja kindlasti mitte neid puhtalt kiitev. Oopium ja hašiš - tõesti, muust ta ju justkui ei räägiksi, või räägibki ta ehk vaid hoopis muust?" küsib Kristjan Haljak. "Kahtlemata on raamatu popkultuuriline tähtsus aidanud kaasa karikatuursele kujutlusele Baudlairest kui lodevast ja laisast narkomaanist, pseudokannatavast mõnulejast. Kahtlemata on nii mõnigi narkar mõelnud talle kui hingesugulasele, ehk kellelegi neist ta tõesti päriseltki seda on, aga ärgem siiski liialt laskem eranditel reegleid väänata."

Kuigi prantsusmaa peaminister on öelnud "Prantsusmaa - see pole Michel Houellebecq," ütleb Haljak, et "Teised, ja meie siingi, näeme Michel Houellebecqis kaasaegse prantsuse ühiskonna, või ehk üldse lääne ühiskonna parimat peegeldajat, kriitikut, kõnetajat, aasta vaimu kandjat. Ühesõnaga, kedagi, kes pahatihti ei paista isegi pooli valivat, kirjanduses vähemalt. Kedagi, kes ühtpidi näib võitlevat, kuid teisalt säilitab neutraalsuse, erapooletusegi. Ta proovib mõista, kuid mitte hukka, ta proovib mõista hukku, kuid säilitada lootust."

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: