Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tristan Priimägi: Ma ei ole veendunud, et "Utøya, 22. juuli" vajalik film oli

Foto: Siim Lõvi /ERR

20. juulil jõuab kinodesse Erik Poppe linateos "Utøya, 22. juuli", mis põhineb seitse aastat tagasi Norras aset leidnud terrorirünnakul ning üritab juhtunut võimalikult täpselt taasesitada. Tristan Priimägi arvates pole tegu aga kunstiliselt õnnestunud teosega.

Priimägi sõnul seisnebki peamine küsimus selles, kas aeg oli filmi jaoks küps või mitte. "Lähiajaloo käsitlus on alati selline trikiga asi ja minu meelest on ajaloosündmuste käsitlemiseks vaja teatud filtrit ja kõige parem filter ongi seesama aeg. Kui sündmused on natuke laagerdunud, siis me saame neid vaadata justkui uue pilguga ja mul on isiklikult tunne, et see seitse aastat ei ole praegu olnud piisav," sõnastas filmiekspert "Aktuaalsele kaamerale" oma arvamuse.

"Ma ei ole päris veendunud, et selle filmi tegemine sellisel kujul vajalik on," jätkas ta, leides, et praegu ei anna kinolinal kujutatu kuigi palju juurde sündmuskohal üles võetud dokumentaalkaadritele ja igaühe kujutlusvõimele. Samas lisas Priimägi, et filmi lahendus on intellektuaalselt vähemalt huvitav, nimelt ei näidata filmis kordagi Anders Breiviku enda kujutist ega mainita tema nimegi. Poliitiliselt korrektne otsus Piirimägi hinnangul filmile endale aga midagi juurde ei anna.

Nii filmi kui ka Breiviku rünnaku kestvused kattuvad (72 minutit - toim), ent kriitiku sõnul sarnasused sellega ei lõpe, kuna läbimõtlematus kumab läbi mõlemast. Filmi kaootiline olustik Priimäe hinnangul oma rolli välja ei kandnud ning ühtegi uut tahku avada ei aidanud. Ebastabiilsena iseloomustas ta ka filmi tehnilist poolt. Hüperrealistlikku stiili taotlev kaameratöö, mis peaks jätma võimalikult vahetu mulje, hajub Priimäe sõnul teatud hetkedel, kui kaameramehe kohalolu muutub tajutavaks.

Toimetaja: Daniel Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: