Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: Kuressaare kindluses avati taastatud pukktuulik

Reedel avati Kuressaare kindluse läänebastionil taastatud pukktuulik, mis viimati seisis seal 17. sajandil.

Tuuliku püstitamine algas juuli alguses, mil valmis tuuliku jalg ning hiidlasest tuulikumeister Viktor Tammsaar hakkas koos abilistega paigaldama tuuliku karkassi, tiibu, võlli ja teisi osasid. 

Saaremaa Muuseumi andmetel oli tuuleveski tavapärane Kuressaare kindluse osa. On teada, et 17. sajandil asus see praegusel läänebastionil, mis tollal kandiski Veski bastioni nime. Läänebastionil paiknenud tuulik hävis hiljemalt 1711. aastal. 1787. aastal ehitas kohalik kaupmees Jelisar Beloussov tsiviilteenistuse valitsuse loal põhjabastioni suurtükitorni müüridele uue hollandi tüüpi tuuliku. Tuulik püsis sellel kohal 18. novembrini 1795, mil see hävis tulekahjus.

Avamine toimus Kuressaare merepäevade raames.

Saaremaa vallavalitsus aga tuuliku püstitamist ei toetanud.

Juulikuus ütles Saaremaa abivallavanem Mart Mäeker, et alalist ehitusluba nad tuulikule anda ei soovi ja esialgu antakse tuulikule ajutine luba kaheks-kolmeks aastaks. Vallavalitsuse spetsialistide hinnangul tuulik bastionile ei sobi, märkis Mäeker.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: