Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valner Valme alustab Raadio 2 eetris uue autorisaatega "Lift"

Valner Valme
Valner Valme Autor/allikas: Kairit Leibold / ERR

9. septembril jõuab Raadio 2 eetrisse esimene Valner Valme autorisaade "Lift", mis hakkab eetris olema igal pühapäeval kell 22.00. Uurisime temalt, mida uus saade endast kujutab ning mis muusika seal kõlama saab.

Alustad Raadio 2 eetris uue autorisaatega "Lift". Millest selline nimi?

Raul Saaremets ütles, et mida lihtsam ja lühem nimi, seda parem, esimese sõnana mul tuligi "lift" pähe. Lihtsalt kena nimi tundus, aga hea tahtmise korral võib seda ehk võtta ka sümboolsena: võib-olla mõni lugu tõstab kuulaja kuhugi, aga võib-olla mõni lugu viib kuhugi sügavale.

Mis muusikat saates kuulda saab? Võid juba äkki avaldada midagi, mis esimeses saates kõlab?

Mitte-tantsu-elektroonikat, ilusat ja imelikku saundi, aga see ei tähenda, et puuduks funk ja gruuv ja minek. Mingi kosmiline mõõde võiks olla ja must muusika on sageli juurteks.

Olen kirjutanud välja pool kladet lugusid kodusest plaadikogust ja noppinud ka Spotifyst, aga mis mahub esimesse, pean alles välja mõtlema. Päris uutest lugudest on Pariah, Gaika, Okzharp & Mante Ribane ja Khalabi palu näiteks valikus.

Kas keskendud saates uuele muusikale või vaatad tagasi ka vanadele lemmikutele?

Sõltumata aastanumbrist pääsevad lood saatesse, uuel hoian kõrva peal, aga näiteks kavatsen lasta 90ndate elektroonikauuendajaid ja miks mitte 60ndate lõpu ja 70ndate alguse eksperimentaalset jazzi. Kui mängin Hieroglyphic Beingit, siis see ju selgelt lingib Miles Davise või Sun Ra'ni.

On sul ka mingi muusika, mille oma saates täielikult välistad või hoiad uksed kõigele lahti?

R2-s on rikas valik kõiksugu žanrite ja stiilide muusikaga saateid, ma ei taha kellelegi kannale astuda ega otseselt midagi korrata. Näiteks leidub mitu erinevat räpisaadet, kaks drum 'n bass'i saadet ja nii edasi, seetõttu võib-olla kõlab mu saates vähem neid valdkondi, mis on juba piisavalt esindatud. Kindlasti jääb mulle näppu selliseid vahepealseid asju, mis ei kuulu konkreetselt kuhugi rööpasse.

Metal ja folk ja mõned asjad on, mis vist päris mu lainesse ei klapi, aga üldiselt hoidun midagi välistamast, sest iga kord, kui näiteks ütlen, et ma enam rocki ei kuula, meenuvad The Flaming Lips, The Cure ja kümned muud lemmikbändid - aga neid ma vist pigem ei mängi, sest ülituntud asju kuuleb inimene ikka kuskilt.

Keda kujutad ette enda saate potentsiaalse kuulajana?

Raadio 2 kuulajatel on nii avar kõrvaring, et loodetavasti mahun ka sinna sisse ära, mingil määral. Rõõm, kui õnnestub millegagi üllatada. Tuleb arvestada ka sellega, et lisaks kogenud ja erudeeritud kõrvadele tuleb ka noori järjest peale, kes tunnevad huvi seikluslike helide ja ka nende ajaloo vastu.

"Horisont", mis on eetris pühapäeviti pärast "Lifti", on ehk minu muusikalisele maailmavaatele kõige sarnasem saade R2 eetrist.

Oled aastaid Raadio 2 eetris figureerinud "Muusikanõukogu" saatega, kuid varem pole sul enda autorisaadet olnud. Kas oled seda mõtet ka varem mõlgutanud, et võiks midagi sellist teha?

Raadios alustasin 1985. aastal Mulgi raadiost teismelisena filmikommentaaridega ja siin-seal on ikka häält tehtud, aga nüüd ma pean stuudios omapäi tegutsemise selgeks saama - vat see on uus asi.

Olen mõlgutanud siiski ka päris oma saate asjus, aga aega pole üle olnud ja ega ei ole saadet ka eriti pakutud, nüüd see kevad ütlesin ühe konkreetse võimaluse ära, siis tuli Rauliga (Raul Saaremets, toim.) jutuks ja tänud ka Kristo Rajasaarele.

Saate tutvustuses on mainitud, et tuleb ka kultuurikommentaarium. Mida see tähendab? Kas sellest võib eeldada, et erinevalt paljudest Raadio 2 õhtuse vööndi saadetest võib sinu saates ka juttu kuulda?

See on nii ja naa. Tegelikult palju ei taha saates rääkida, aga midagi ehk sobib mainida vahel, lisaks artisti ja loo nimele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: