Eesti suurim kodanikualgatusel loodud muuseum tähistab 20. sünnipäeva

Autor/allikas: Patrik Tamm

Laupäeval tähistab oma 20. sünnipäeva Kistler-Ritso sihtasutus, mis haldab Tallinnas kahte muuseumi: okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu ning KGB vangikongid.

Sihtasutus asutati 1998. aastal eesmärgiga panustada Eesti keerulise lähiajaloo uurimisse ja mälu talletamisse. Sihtasutuse ülesanne oli rajada Tallinnasse Eesti lähiajalugu kajastav muuseum. Muuseum avati külastajatele 1. juulil 2003. aastal.

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu on suurim kodanikuühiskonnas tegutsev  muuseum Eestis, mis rajati proua Olga Kistler-Ritso suurannetuse toel.

Muuseumi tegevdirektori Merilin Piipuu sõnul tuleneb ka sihtasutuse nimi sellest, et muuseumi rajamine oli tugevalt seotud ühe vapra naise missiooniga.

"Olles elanud oma elu paguluses, tahtis Olga teha Eesti jaoks midagi suurt, mis tagaks, et Eesti lähiajaloos toimunud kuriteod enam kunagi ei korduks ning inspireeriks tulevasi põlvkondi vabadust väärtustama. Nii panustas ta pool sajandit pärast põgenemist kodumaa arengusse kahe miljoni euro suuruse annetusega muuseumi loomiseks," rääkis Piipuu.

15 tegutsemisaasta jooksul on muuseum võõrustanud ligikaudu poolt miljonit külastajat, avanud pea sada ajutist näitust ning andnud välja kümneid stipendiume. Muuseumikogus on ligi 40 000 eset, fotot, kirja ja dokumenti.

Käesoleva aasta 14. juulil avas muuseum uue püsinäituse "Vabadusel ei ole piire", mis kujutab teekonda okupatsioonidest vabaduseni ja koosneb viiest osast: "Ebainimlikkus" (kuraator Sander Jürisson), "Eksiilis" (kuraator Maarja Merivoo-Parro), "Nõukogude Eesti" (kuraator Uku Lember), "Taastamine" (kuraator Aro Velmet), "Vabadus" (kuraatorid Daniel Vaarik ja Kaido Ole).

Sihtasutus ootab sünnipäeva puhul laupäeval kõiki huvilisi uue püsinäitusega tutvuma ning sünnipäevakooki maitsma.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: