Kumu näitab filmi tantsu-uuendajast Yvonne Rainerist

Yvonne Rainer
Yvonne Rainer Autor/allikas: Pressimaterjalid

3. oktoobril jõuab Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas ekraanile linalugu nüüdistantsu klassikust Yvonne Rainerist.

USA režissööri Jack Walshi film "Tunded on faktid: Yvonne Raineri elu" on põhjalik ülevaade selle mõjuka Ameerika kultuuritegelase loomingust, mis ei piirdu ainult tantsukunstiga, vaid puudutab ka eksperimentaalset filmikunsti.

Rainer oli üks neist, kes hakkas 1960. aastate algul eitama moderntantsu seniseid printsiipe ja otsima uusi väljendusviise. Tantsu murdsid argielulised liikumised ja toimingud, rõhutati, et igasugune liigutus võib olla tants, eitati virtuoossust ja üritati kaotada piiri tantsijate ja publiku vahel. Ta ise nimetas seda postmodernistlikuks tantsuks.

1970. aastate alguses hakkas Rainer huvi tundma filmitegemise vastu ja sõnastas nende kaudu üha enam oma teravaid poliitilisi ja feministlikke seisukohti, kasutades selleks taas uuenduslikke loojutustamise viise. Valmis seitse pikka mängufilmi, millest tuntumad on "MÕRV ja mõrv", "Film naisest, kes ..." ja "Privileeg". 

1999. aastal naasis Rainer Mihhail Barõšnikovi kutsel tantsukunsti juurde. 83-aastane koreograaf on tegus tänase päevani, taastades oma vanu töid ja lavastades uusi. 

3. oktoobril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse koreograaf, tantsija ja luuletaja Sveta Grigorjeva.

Film on inglise keeles ilma tõlketa. Sissepääs tasuta.

Kultuuriteemaliste filmide sarja "Kumu dokumentaal" korraldavad Kumu ja PÖFF.

Feelings Are Facts: The Life of Yvonne Rainer Trailer from Jack Walsh on Vimeo.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: