Filmilindifestival toob publikuni filmiarhiivi parimad palad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Filmilindifestival toimub neljandat korda.
Filmilindifestival toimub neljandat korda.

Järva-Jaanis toimub 17. augustil neljas filmilindifestival alapealkirjaga "Karneval", mille programmi kureeriv rahvusarhiivi filmiarhiiv toob vaatajateni valiku kodumaiseid linateoseid läbi mitme kümnendi.

Rahvusarhiivi filmiarhiivi filmiprogramm alustab kontsertfilmiga "Ooperiball". Nõukogude Liidu Televisiooni ja Raadio Komitee tellimusel Virve Aruoja 1974. aastal lavastatud muusikafilmis esitavad Estonia solistid, koor ja balletitantsijad teoseid maailmaklassikast Verdist Mozartini ja Straussist Tšaikovskini, andes ülevaate tollasest ooperi muusikalis-lavalisest kunstist.

Omaaegses kriitikas tõsteti esile ka kaasstsenaristi Mai Murdmaa tantsu- ja liikumisseadeid, millega suutis ballettmeister väga erinevate ajastute ja maade tantsud siduda ühtseks stiilitervikuks. Pildiliselt pakuvad silmarõõmu kunstnik Uno Kärbise kostüümid, lisaks on võttepaikadeks leitud Tallinna interjööre, mis aitavad luua piduliku atmosfääri.

Pärast "Ooperiballi" jätkab rahvusarhiivi filmiarhiiv filmilindifestivalil mänguga, täpsemalt "Karikakramänguga". Ekraanile tuuakse 1977. aastal valminud filmialmanahhi kolm lühifilmi: Peeter Urbla "Promenaad", Toomas Tahveli "Salakütt" ning Peeter Simmi "Tätoveering". 1970. aastate lõpupoole ja järgmise kümnendi alguses räägiti Eesti filmikunsti uuest lainest, mis sai alguse just noorte filmitegijate lühifilmide kassetist "Karikakramäng". Kolmeosalises kogumikus, millest kahe kunstiline juhendaja oli Andrei Tarkovski, näitasid oma lavastajaoskusi debütandid Peeter Urbla, Toomas Tahvel ja Peeter Simm ning filmide operaator oli Arvo Iho.

Kinomuuseumi filmiprogrammi filmilindifestivalil lõpetab täiskasvanutele mõeldud animafilmide seanss "Maskid langevad!". "Läbustamine, riivatused, seto leelo, erootika, hirm, tulnukad, ninanokkimine, rollimängud, kättemaksuiha, lotomiljonär, pudelimäng, purjus jõuluvana, kabaree, sanitarid, viinakurat, julmus, kanalisatsioon, staarikultus, häving, ignorantsus, kankaan, kaos, saatan, tango ja võimuahnus on vaid mõned märksõnad, mis iseloomustavad eesootavat sürreaalset ja psühhedeelset kinoelamust," märkisid festivali korraldajad.

Festivali korraldavad kino Sõprus ja Tartu Elektriteater koos vabatahtlikega. Festivali kohta saab rohkem teada kino Sõprus kodulehelt.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: