Elektriteater näitab tummfilmi "People on Sunday" elava muusikaga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1564914540000 | amCalendar}}
Kaader tummfilmist „People on Sunday“.
Kaader tummfilmist „People on Sunday“.

Tartu Elektriteater näitab 20. septembril oma kodusaalis Tartu Ülikooli kirikus filmi "People on Sunday", mida saadab elava muusikaga Leedu post-jazz trio Sheep Got Waxed.

Aastaid enne suurteks Hollywoodi tegijateks saamist tegi kamp noori saksa filmitegijaid – nende hulgas tulevased film noir'i meistrid Robert Siodmak ja Edgar Georg Ulmer ning tulevased Oscari võitjad Billy Wilder ja Fred Zinnemann – 1930. aastal koostööprojekti "Inimesed pühapäeval".

Tummfilmi alguspunkt oli küsimus: mida teevad tavalised noored inimesed ühel kaunil pühapäeval? Vastus oli lihtne ja äravahetamiseni sarnane tänapäevaga: nad flirdivad, mõnulevad ja naudivad oma vaba aega. Nii valitigi 1929. aasta suvel kaks noort meest ja kolm noort naist esindama noorsugu, kellega veeta üks helge nädalalõpp.

Lisaks tolleaegse noorsoo tundmaõppimisele annab see film võimaluse heita pilk sõdadevahelise Weimari ajastu Berliini tänavatele, selle arhitektuurile ja linnamelule. "Inimesed pühapäeval" valmis vahetult enne natsionaalsotsialistlikku mõju ning Saksa filmitööstuse ülevõtmist Joseph Goebbelsi propagandaministeeriumi poolt. Filmi võib vaadelda ka kui ajakapslit, mille abil heita pilk Euroopa ühele tähtsamale suurlinnale 1920. aastate lõpus. II maailmasõja jooksul hävis üle 30 protsendi Berliini keskusest, muutes seeläbi pöördumatult Berliini ja saksa rahva nägu.

Üritusega jätkab Tartu Elektriteatri iga-aastast traditsiooni linastada tummfilmi koos saalis mängiva elava muusikaga ja tuua seekaudu publikuni tummfilme sarnasel viisil, nagu neid linastati 20. sajandi I poolel. Tänavuse tummfilmiõhtu muusikalise poole eest seisab üks Leedu nüüdisjazzi esinimedest, trio Sheep Got Waxed, mille instrumentaalne helikeel sobitub filmi "People on Sunday" otsingulise ja eksperimenteeriva vaimuga.

Tummfilmiõhtu kohta leiab lisainfot Tartu Elektriteatri kodulehelt.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: