Liivi luuleauhinna laureaat on Triin Paja

Foto: SCANPIX / PM / SILLE ANNUK

Tänavune Liivi luuleauhinna laureaat on Triin Paja luuletusega "Öö on tume nagu õdede juuksed", mis ilmus ajakirjas Värske Rõhk nr 61 (2019). Laureaat kuulutati välja Juhan Liivi 156. sünniaastapäeval 30. aprillil, mida tänavu tähistati veebiülekande vahendusel.

Luuleauhinna žüriisse kuulunud TÜ eesti kirjanduse dotsendi Mart Velskri sõnul saab Paja luuletust lugeda mitmel viisil, mis aga kõik on ühe tervikelamuse teenistuses. Keel ja keele abil kõneldav langevad siin erilisel viisil ühte, leiab ta "Lugeja haaratakse luuletuse tumedasse tervikusse ja ta ei pääse sellest enam lahti, ja hea ongi."

Triin Pajalt on seni ilmunud luulekogu "Nõges" (2018), mille eest ta pälvis pälvis Betti Alveri debüüdiauhinna.

Iga žüriiliige esitab Liivi luuleauhinnale ühe eelmise kalendriaasta jooksul trükis ilmunud luuletuse, mis tema hinnangul kannab endas liivilikku vaimsust. Seejärel valib žürii nominentide hulgast võiduluuletuse. Liivi luuleauhind ei ole rahaline, laureaat saab nahakunstnik Ülle Paapi ainueksemplarina valmistatud karjasemärsi.

Auhinnale olid nomineeritud Kärt Hellerma luuletus "Igatsen puutüvede järele", Häniläse "Edimidse jõulupühä hummuk", Kivisildniku "Kahekümne teine nõrk märk teadvusest", Carolina Pihelga "Tuules", Merike Õimu "... kui mitu valu sul võlgnen" ning Tõnis Tootseni "... vares rogiseb rannas kui konn". Kõiki luuletusi saab autorite esituses näha ja kuulata Liivi muuseumi videos.

Žüriisse kuulusid lisaks Mart Velskrile ka Kauksi Ülle, Jüri Talvet, Janika Kronberg, Kait Eiland, Kadi Kivilo ja Tanar Kirs.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: