BBC ennistas "Fawlty Towersi" episoodi UKTV telekanalil

Basil Fawltyt mängis sarjas John Cleese.
Basil Fawltyt mängis sarjas John Cleese. Autor/allikas: SCANPIX / imago images / Christoph Hardt

BBC ennistas John Cleese'i 1975. aastal toodetud komöödiasarja "Fawlty Towers" episoodi UKTV telekanalil. Sarja osa saab juurde hoiatuse rassistlikust keelekasutusest.

Esmalt otsustas BBC sarja kõnealuse episoodi telekanalist väidetava rassismi tõttu maha võtta. Sarja looja, koomik John Cleese kritiseeris otsust, viidates ka revisjonismile ajaloos.

Cleese'i sõnul on rassistlikku sõnavara kasutava tegelase puhul tegu fossiilse mõtteviisiga karakteriga, keda sari ei toeta, vaid naeruvääristab. Cleese ütles, et tal on kahju, kui sellest aru ei saada.

Kõnealuses episoodis on näha Cleese'i kehastatud hotelliomanik Basil Fawltyt ehmumas, kui talle läheneb haiglas mustanahaline mees. Basil rahuneb, kui selgub, et mees on arst. Fawlty teeb hiljem peapõrutuse all kannatades hotelli tulnud saksa turistide ees ka Preisi marssi. 

Suuremat pahameelt on põhjustanud aga stseen, kus hotelli pikaaegne elanik, vanaätist major, Lääne-India ja India kriketimeeskondadest rääkides sügavalt rassistliku kõnepruuki kasutab.

"Antud episood sisaldab rassistlikke solvanguid, seega võtame me selle ülevaatamiseks maha," põhjendas UKTV pressiesindaja mahavõtmise otsust reedel.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: BBC, Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: