Arvo Pärdi keskuses jõuavad avalikkuse ette helilooja päevikukirjed

Arvo Pärdi Keskuse uue hoone tutvustus ja ringkäik
Arvo Pärdi Keskuse uue hoone tutvustus ja ringkäik Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Arvo Pärdi keskus avab 1. juulil näituse pealkirjaga "Kui sa otsid nagu nullist peale", mis toob esimest korda laiema audiotooriumi ette Arvo Pärdi päevikutesse üles tähendatud mõtteid. Oma esimese püsiekspositsiooniga jätkab keskus Arvo Pärdi 85. sünnipäevale pühendatud sündmuste sarja.

Näitus viib külastajad rännakule Arvo Pärdi mõttemaailma, kus saab kohtuda helilooja aastakümnete jooksul kirja pandud mõtisklustega vaikuse, sõna ja heli üle. Need on mõisted, millesse Pärt süvenes oma helikeele otsingutel, mis on alustalad tema loometehnika – tintinnabuli – määratlemisel ja mis on mõtteainena saatnud teda loometeel kuni tänapäevani.

"Kui üldiselt on teada, et Arvo Pärt ei armasta oma muusikast sõnadega rääkida, öeldes, et tema "sõna on heli", siis tema päevikute kaudu näeme, et sissepoole suunatud sõna ja intensiivne sisekõne on Pärdi loomeprotsessis väga olulisel kohal ning heliga tihedalt läbi põimunud," sõnas näituse üks kuraatoreid Kristina Kõrver.

"Need isiklikud, vaid iseendaga jagatud mõtted jõuavad nii suures mahus lugejate ette esimest korda, see on nõudnud heliloojalt üksjagu kahtlusi ja julgust," märkis näituse kuraator Kai Kutman.

Näitus "Kui sa otsid nagu nullist peale" on vormilt ruumiinstallatsioon, milles vaheldumisi annavad üksteisele aega vaikusest sündiv sõna ja muusika "Vastukaaluks sagedasele müra- ja tegevusrohkele keskkonnale igapäevaelus annab see näitus võimaluse keskenduda korraga ainult ühele, aga ka kogeda seisundite vaheldumist ja mõju üksteisele," selgitas Kutman ja lisas, et vaikusest pääsevad valguse abil nähtavale sõnad ja suubuvad taas vaikusse. "Nagu mõtleks ja kirjutaks keegi neid mõtteid just praegu, annaks neile aega tulla, neile mõelda ja siis lasta minna."

Näituse kuraatorid on Kai Kutman, Kristina Kõrver ja Aile Tooming, kunstnik Angelika Schneider ning tehniline teostus TM Development.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: