Suri kontsertpianist ja muusikapedagoog Eevi Ross

Pianist ja pedagoog Eevi Ross.
Pianist ja pedagoog Eevi Ross. Autor/allikas: Ervin Pabbo

Kolmapäeval, 30. detsembril lahkus 86-aastasena tunnustatud konsertpianist ja pedagoog Eevi Ross (1.01.1934–30.12.2020).

Eevi Ross (sünd. Torpats) oli pianist, kelle kirg klaverimuusika vastu algas varajases nooruses ning kestis elupäevade lõpuni. Tartus sündinud Eevi alustas klaveriõpinguid 9-aastaselt Tartu kõrgemas muusikakoolis.

Eevi Ross lõpetas 1952. aastal Tallinna muusikakooli Erna Saare klaveriklassis ning 1957. aastal Tallinna riikliku konservatooriumi professor Bruno Lukki klaveriklassis. Oma esimese soolokontserdi andis Eevi Ross 1958. aastal Estonia kontserdisaalis. Lisaks soolokontsertide andmisele töötas Ross Estonia teatri kontsertmeistrina ja esines Eesti riiklikus filharmoonias solisti ja ansamblipartnerina.

Rossi peamiseks ansamblipartneriks sai tema abikaasa -- klarnetist, dirigent ja arranžeerija Aleksander Rjabov, kellega koos asutas ta 1976. aastal klassikalise muusika ja džässi fusiooni viljeleva ansambli Synthesis. Aastani 1982 tegutsenud ansambel esitas eri ajastute ja stiilide muusikat, tutvustas eesti heliloojate loomingut ning salvestas muu hulgas Eesti Raadiole Ester Mägi "Dialoogid" ja Heino Jürisalu II kvinteti Honeggeri "Rapsoodia". 1983. aastal ilmus LP "Dialogues" (Melodija). 

1980. aastate lõpul algas Rossi koostöö soome klassikalise muusika tippu kuuluvate lauljatega, nagu Taru Valjakka, Harry Dahlström, Erna Spoorenberg, Johanna Tuomi jpt. 

Ross töötas aastatel 1950–2000 Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis klaverisaatja, erialaõpetaja ning kammeransambli õppejõuna ning andis meistrikursusi lisaks Eestile ka mitmel pool Soomes. Eevi Ross on veel koostanud ja produtseerinud mitmeid CD-sid ansambli Synthesis ning Aleksander Rjabovi džässiansambli salvestustest.

Ross oli Eesti interpreetide liidu liige ja Eesti klaveriõpetajate ühingu liige ning oli pianistina tegev kõrge elueani. Viimati oli võimalik Evi Rossi soolokontserti kuulata 1. juulil 2014 Kadrioru lossis. 

Eevi Rossi jäävad leinama tema tütar, endine raadiohääl Kadi Veldi ning džässlauljatarist tütretütar Susanna Aleksandra Veldi. Eevi Rossi ärasaatmine toimub Tallinnas Jaani kirikus, laupäeval. 9.01.21 kell 14.00, kogunemine algab kell 13.30.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: