Liisi Koikson, Ülo Krigul, Sander Mölder jt panid Tormise teosed uude seadesse

Foto albumi “Aastaaegade laulud” plaadistusprotsessist. Fotol Ülo Krigul ja Kristjan Randalu (klaveri taga).
Foto albumi “Aastaaegade laulud” plaadistusprotsessist. Fotol Ülo Krigul ja Kristjan Randalu (klaveri taga). Autor/allikas: Anneli Ivaste

Veljo Tormise sünniaastapäeva puhul ilmus vinüülplaat "Aastaaegade laulud", kuhu on salvestatud Veljo Tormise teoste seaded Liisi Koiksoni, Kristjan Randalu, Ülo Kriguli, Sander Mölderi, Kaspars Putniņši ja Eesti filharmoonia kammerkoori koostöös.

Plaadi idee sai alguse eelmisel aastal Veljo Tormise 90. sünniaastapäevaks valminud muusikalavastusest "Ringlemisi", kus oli kasutatud Tormise vähemtuntud vokaalloomingut. Muusikalist materjali, kus läbiv teema on looduses vahelduvad aastaajad, arendasid edasi heliloojad Ülo Krigul ja Sander Mölder ning solistid Liisi Koikson ja Kristjan Randalu.

Ülo Kriguli sõnul on Veljo Tormis üks neist heliloojaist, kel on õnnestunud oma loomingus orgaaniliselt ühendada sõnad ja viis – filosoofiline sõnum ja selle muusikaline väljendus.

"Plaadimaterjali algallikas on Tormise originaallooming. Oleme tema laule edasi lauldes järginud tema õpetust – tunne algallikaid, aga tunneta ka aega enese ümber," sõnas Krigul.

Foto albumi "Aastaaegade laulud" plaadistusprotsessist. Fotol (vasakul) Ülo Krigul, Kaspars Putniņš ja Liisi Koikson. Autor/allikas: Anneli Ivaste

"Kuna tänapäeval on noodikirja kõrvale tekkinud teisigi edasilaulmise viise, siis see omakorda avardab kirjapandu võimalusi. Parafraseerides Tormise tuntud mõtet, võime vast oma tegevuse kohta öelda "mitte meie ei kasuta Tormist, vaid Tormis kasutab meid.""

Uue hinguse on saanud plaadile jäädvustatud Tormise vokaalteosed "Neli kildu", "Kimbuke tähti", "Kolm lille" ja "Nukrad viivud". Salvestus tehti 2021. aasta veebruaris, helirežissöör on Siim Mäesalu, väljaandja Eesti filharmoonia kammerkoor. Plaadikujunduse tegi Peeter Laurits.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: