Suri klaasikunstnik Silvia Raudvee

Silvia Raudvee
Silvia Raudvee Autor/allikas: Eesti kunstnike liit

Meie seast lahkus 94-aastasena klaasikunstnik Silvia Raudvee (21.08.1927-01.10.2021), kes oli Eesti klaasikunstnike ühenduse vanim liige.

Silvia Raudvee sündis 21. augustil 1927. aastal Järvamaal Lehtse alevis. 1929. aastal kolis perekond Jänedale. Raudvee alustas kooliteed kaheksa-aastaselt Raudla kuueklassilises koolis, kus õppis neli aastat. 1939. aastal suundus Raudvee Tallinna erakolledži progümnaasiumi esimesse klassi, milles sai õppida aasta nõukogude okupatsioonini, millal kaotati kõik erakoolid. Ta läks tagasi maale ja lõpetas Raudla algkooli. Saksa okupatsiooni ajal õppis ta Tallinnas Elfriede Lenderi gümnaasiumis, mille lõpetas 1946. aastal.

Edasiõppimise soov oli tugev ja esimeseks valikuks oli õppida moekunsti. Huvi klaasi vastu tekkis tänu internaadikaaslasele Helga Kõrgele, kellega Raudvee kohtus Eesti rahva ühisabi internaadis, kes 1943. aastal õppis Tallinna kujutava ja rakenduskunsti koolis klaasehistöö erialal ning kiitis väga klaasikaunistuseriala juhatajat Maks Roosmat.

1946. aastal sooritas Silvia sisseastumiseksamid Tallinna riikliku tarbekunsti instituudi moekunsti erialale ja valis alternatiiverialaks klaasehistöö. Vastuvõetuks osutus ta just klaasehistöö erialale, mis köitis teda sedavõrd jäägitult, et ta jättis moekunsti kõrvale.

Instituudis sai Raudvee õppida 1949. aastani, mil ta küüditati Siberisse. Asumine kestis kaheksa pikka aastat ning tagasi Eestisse jõudis Raudvee 1957. aastal. Kodumaal jätkusid õpingud klaasehistöö erialal ENSV riiklikus kunstiinstituudis 1961. aastani. Pärast lõpetamist määrati Raudvee tööle Tallinna tööstuskaubastu kunstnikuks, peagi leidis ta tööd aga kunstnikuna Valgevene klaasitehases "Neeman". Esialgselt plaanitud mõnest aastast kujunes pikem periood, mis lõppes 1975. aastal.

Silvia Raudvee astus Eesti kunstnike liidu liikmeks 1967. aastal ning kümne aasta pikkusel perioodil täitis ta ka Eesti kunstnike liidu tarbekunsti sektsiooni esimehe rolli. Silvia Raudveele omistati ENSV teenelise kunstitegelase aunimetus. Ta on loonud kolm suuremõõtmelist vitraaži: 1978. aastal Valgevene ministrite nõukogu esinduse hotellile Moskvas; 1986. aastal kosmonautide ettevalmistuskeskusele "Galaktika" Moskva lähistel Tähelinnas; 1989. aastal Eesti põlevkivi kombinaadi "Geo" Toila profülaktooriumis. Silvia Raudvee võttis osa arvukatest näitustel nii kodu- kui välismaal, tal oli mitmeid isiknäitusi ning tema teosed kuuluvad muuseumi kogudesse Eestis, Venemaal ja Valgevenes. 1990. aastal katsetas ta ka pastellmaali tehnikas.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: