X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Galerii: Adamson-Ericu muuseumis avati Valve Janovi näitus

{{1638171060000 | amCalendar}}

Adamson-Ericu muuseumis saab alates 3. detsembrist vaadata näitust "Valve Janov. Algusest avangardi 1942–1965", mis pakub avastamiseks ligi 100 erinevas tehnikas teost hinnatud Tartu kunstniku Valve Janovi varajasest loomeperioodist.

Adamson-Ericu muuseum on juba veerand sajandit tõstnud esile 20. sajandil tegutsenud naiskunstnike vähem tuntud loomingut.

Tänavu on fookuses Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis õppinud Valve Janovi (1921–2003) varane looming. Tema II maailmasõja aegsetest esimestest, tähelepanuväärsetest katsetustest kuni 1960. aastate alguse teosteni, mis kuuluvad eesti kunsti avangardiklassikasse.

Valve Janovist, kes oli Ado Vabbe, Elmar Kitse ja Johannes Võerahansu õpilane, kujunes 1960. aasta rühmitise – Eesti esimese sõjajärgse mitteametliku kunstirühmituse – keskseid liikmeid. Tema kodust Tartus Karlova linnaosas sai selle peamine kohtumispaik. Rühmitis moodustus pärast 1956. aastat ning selle tuumikusse kuulusid veel Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Ülo Sooster, Lüüdia Vallimäe-Mark ja Heldur Viires.

Nime sai rühmitis 1960. aasta tsenseerimata näituse järgi Tartu 8. Keskkoolis, mis jäigi selle liikmete ainsaks avalikuks ühisesinemiseks. Nende tegevus mängis olulist osa kunstnike vastupanuvõitluses, hoides totalitaarse süsteemi ja sotsialistliku realismi kiuste esteetilisi väärtusi.

Näitusel eksponeeritud Valve Janovi varane looming pärineb nii muuseumide kogudest kui ka erakollektsioonidest. Väljapanekut täiendab valik tema õpingukaaslaste loodud teoseid, peamiselt vähetuntud portreed Janovist.

Valve Janovi teoseid leidub Eesti kunstimuuseumi, Tartu kunstimuuseumi, Haapsalu ja Läänemaa muuseumide kogus ning Rutgersi Ülikooli Zimmerli kunstimuuseumis USA-s (Norton ja Nancy Dodge'i Nõukogude Liidu nonkonformistliku kunsti kollektsioon), samuti kümnetes erakogudes Eestis, Norras, Saksamaal, Soomes, Venemaal ja Austraalias.

Näitusel on väljas ka hulgaliselt teoseid, mida Tallinnas varem näha pole saanud.

Eesti kunstimuuseumi ja kunstiühingu Pallas koostöös sündinud näitus "Valve Janov. Algusest avangardi 1942–1965" ning seda saatvad haridus- ja publikuprogrammid ootavad huvilisi 27. märtsini 2022.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: