Suri "Tondipüüdjate" lavastaja Ivan Reitman

Lavastaja Ivan Reitman (1947–2022).
Lavastaja Ivan Reitman (1947–2022). Autor/allikas: SCANPIX / AFP / ROBYN BECK

Laupäeval suri 75-aastasena "Tondipüüdjate" ja mitmete teiste 80. aastate hittkomöödiate lavastaja Ivan Reitman.

27. oktoobril 1946 praeguses Ungaris, endises Tšehslovakkias sündinud ja seejärel perega Kanadasse emigreerunud Reitman alustas oma filmikarjääri produtsendina David Cronenbergi õudusfilmide "Shivers" (1975) ja "Rabid" (1977) juures, enne kui produtseeris John Landise lavastatud 1978. aasta filmi "National Lampoon's Animal House", millest kujunes suur hitt.

Sellele järgneval aastal tegi Reitman lavastajadebüüdi filmiga "Lihapallid" ("Meatballs"), kus tegi esimest korda koostööd näitleja Bill Murray'ga, kelle jaoks see oli esimene peaosa filmis.

Reitmanist sai 1980. aastate üks silmapaistvamaid komöödiarežissööre, sealhulgas lavastas ta 1981. aasta filmi "Triibud" ("Stripes") ja 1988. aasta filmi "Kaksikud" ("Twins"), viimase peaosades Arnold Schwarzenegger ja Danny DeVito, kes avastavad, et nad on kaksikud.

Reitmani suurimaks hitiks kujunes siiski 1984. aasta ulmekomöödia "Tondipüüdjad" ("Ghostbusters"), kus Murray, filmi "Stripes" peaosatäitja Harold Ramis ja Dan Aykroyd kehastasid parapsühholooge, kes püüavad New Yorgis kummitusi. Filmist sai üks tolle aasta suurimaid kassahitte ja see pälvis ka kaks Oscari-nominatsiooni.

Sellest sündis omakorda rida telesarju ja järjefilme. Reitman lavastas "Tondipüüdjate" 1989. aastal esilinastunud teise osa, kuid usaldas 2016. aasta uusversiooni juba komöödiafilmi ""Pruutneitsid" ("Bridesmaids") lavastaja Paul Feigile ja 2021. aasta filmi "Tondipüüdjad: pärand" oma pojale, lavastaja Jason Reitmanile, kuigi tegutses viimase filmi juures ise produtsendina.

Reitmani lavastajakarjäär püsis suures hoos 1990. aastateni, kui välja tulid 1990. aasta film "Lasteaiapolitseinik" ("Kindergarten Cop") ja 1994. aasta film "Juunior" ("Junior"), mille mõlema peaosas oli Schwarzenegger. Kuigi pärast 1998. aasta filmi "Kuus päeva, seitse ööd" ("Six Days, Seven Nights") Reitman kaugenes lavastajatööst, tegutses ta mitmete filmide juures hiljem produtsendina.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: Rolling Stones

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: