ERM-i uue raamatu sisse koondus 151 rahvarõivakomplekti
Eesti Rahva Muuseumi kirjastuselt ilmus mahukas rahvarõivaraamat "Rahvarõivas on norm", mille kaante vahele on koondatud 151 rahvarõivakomplekti. Esindatud on kõik eesti kihelkonnad, lisaks on näiteid ka siinmail elanud rahvusrühmade rõivaaidast, nagu rootsi talupojad ja Peipsiääre vanausulised.
Raamatu pealkiri "Rahvarõivas on norm" viitab autor Reet Piiri sõnul sellele, et meie esivanemate jaoks olid rahvarõivad normaalne riietus, mida kanti nii kirikusse kui ka naabritele külla minnes.
Sajand tagasi kokku kogutud ja nüüd raamatu tarbeks üles pildistatud rõivakomplektide juures on ka kirjeldused, kuidas eri esemeid nimetati.
Raamatu idee sai alguse viis aastat tagasi, kui eesti ajaloo suurimal rahvarõivanäitusel eksponeeriti 150 erinevat rõivakomplekti.
"Juba näituse ajal olid rahvarõivad populaarsed, inimesi huvitas ja tekkis mõte, et võiks need ühte raamatusse kokku panna. Selles raamatus ongi kõik eesti kihelkonnad, mõnes kihelkonnas mitu kostüümi," rääkis Piiri, kuidas raamatuidee tekkis. "Tahtsime näidata ka talveriideid, sügise riideid mitte ainult suve riideid, mida kõik tunnevad tänu laulu- ja tantsupeole," lisas ta.
Piiri sõnul on raamat heaks esimeseks ülevaateks neile, kes soovivad omale ise rahvarõivaid tegema või tellima hakata. Omale isiklike rahvarõivaste tegemine on Piiri arvates läinud järjest populaarsemaks.
"Kui varem oli tõesti nii et laulu-ja tantsupeol olid esinejate riided ja vähestel olid oma isiklikud rahvarõivad, siis juba laulva revolutsiooni ajal hakkasid inimesed tahtma oma isiklikke rahvarõivaid ja hakkasid käima muuseumites neid maha joonistamas," rääkis Piiri. "Õnneks ei ole see huvi vaibunud, üle eesti töötab selliseid rahvarõiva tegemise kursusi päris palju, kus inimesed teevad omale ise otsast lõpuni rahvarõivad," lisas ta.
Toimetaja: Maiken Tiits
Allikas: "Aktuaalne Kaamera"