Galerii. Stockholmi Eesti Maja andis Eesti Kunstimuuseumile üle neli olulist teost

Stockholmi Eesti Maja andis Eesti Kunstimuuseumi kogudesse Eesti kunstiajaloo neli sümboolset teost, mis oleksid muidu läinud müügiks Vernissage galerii oksjonil, kui paar päeva enne poleks välja tulnud algse omaniku kinkelepingut aastast 1990.

Stockholmi Eesti Maja tegevjuht Taave Sööt Vahermägi selgitas, et otsustasid 2022. aasta alguses võtta oma kunstikogu fookusesse väliseesti kunsti, millega seoses kavandasid paari teose müüki, valides koostööks Vernissage galerii, mis korraldas mais Tallinnas kevadoksjoni.

"Oksjoni eel otsisime Vernissage galerii palvel oma arhiivist kunstiteostega seonduvat täiendavat materjali. Selle käigus tuli päevavalgele kinkeleping aastast 1990, millega nelja oksjonile pandud teose eelmine omanik Lisette Steinman need Stockholmi Eesti Majale kinkis, andes ka juhise need edasi kinkida Eesti kunstimuuseumile, kui Stockholmi Eesti Maja leiab, et see on asjakohane," selgitas ta.

Stockholmi Eesti Maja palus sellest johtuvalt kunstigaleriil teoste müük vaid kaks päeva enne oksjoni peatada, et maalid jõuaksid Steinmani soovi järgides Eesti Kunstimuuseumi kogusse.

Nelja teose hulgas on Johannes Greenbergi õlimaalid "Naine maskiga" (1930. aastate lõpp) ja "Naine sinise buketiga" (1940–44), Ants Laikmaa pastell "Mulatipoisi portree" (1919) ning Kristjan Raua segatehnikas teos "Kalevi pojad jahil" (u 1927–28).

Eesti Kunstimuuseumi juhatuse liikme doktor Sirje Helme sõnul on tegu Eesti kunstiloo märgiliste teostega, mis saavad muuseumis väärikalt eksponeeritud.

"Kristjan Raud, Ants Laikmaa ja Johannes Greenberg on meie kunstiajaloo suurnimed, hindamatud ja väärikad autorid. Eesti Kunstimuuseumil on erakordne rõõm vastu võtta Lisette Steinmani pärandisse kuulunud teosed, mis täiendavad ja rikastavad muuseumi 20. sajandi kogu," lisas Helme.

"Kindlasti saame tulevikus kõiki neid teoseid eksponeerida nii püsinäitusel kui ka teemanäitustel, pakkudes rõõmu ja elamust kunstisõpradele ja külastajatele."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: