Stockholmi Eesti Maja annab Eesti Kunstimuuseumile üle neli olulist teost

Stockholmi Eesti Maja annab Eesti Kunstimuuseumi kogudesse Eesti kunstiajaloo neli sümboolset teost: Johannes Greenbergi õlimaalid "Naine maskiga" (1930. aastate lõpp) ja "Naine sinise buketiga" (1940–44), Ants Laikmaa pastell "Mulatipoisi portree" (1919) ning Kristjan Raua segatehnikas teos "Kalevi pojad jahil" (u 1927–28).

Stockholmi Eesti Maja tegevjuht Taave Sööt Vahermägi selgitas, et otsustasid 2022. aasta alguses võtta oma kunstikogu fookusesse väliseesti kunsti, millega seoses kavandasid paari teose müüki, valides koostööks Vernissage galerii, mis korraldas mais Tallinnas kevadoksjoni.

"Oksjoni eel otsisime Vernissage galerii palvel oma arhiivist kunstiteostega seonduvat täiendavat materjali. Selle käigus tuli päevavalgele kinkeleping aastast 1990, millega nelja oksjonile pandud teose eelmine omanik Lisette Steinman need Stockholmi Eesti Majale kinkis, andes ka juhise need edasi kinkida Eesti kunstimuuseumile, kui Stockholmi Eesti Maja leiab, et see on asjakohane," selgitas ta.

"Palusime kunstigaleriil nende teoste müük vaid kaks päeva enne oksjoni peatada, et maalid jõuaksid proua Lisette Steinmani soovi järgides Eesti Kunstimuuseumi kogusse. Täname Vernissage galeriid äärmiselt mõistva ja professionaalse suhtumise ning kiire tegutsemise eest. Meil on hea meel, et Eesti kunst on jõudnud tagasi koju," lisas Vahermärgi.

"Mul on väga hea meel, et kinkeleping tuli avalikuks enne oksjoni ning nende nelja silmapaistva kunstiteose eelmise omaniku soovi on õnnestunud täita ja austada. Vernissage 18-aastase ajaloo jooksul on selline juhtum esmakordne, kus vahetult enne oksjoni ilmnevad enampakkumist välistavad asjaolud," märkis Vernissage galerii juhataja Kristiina Radevall.

"Vernissage galerii kontrollib alati vahendatavate teoste autentsust, päritolu ning õigust kunstiteoste müügiks. Kunstikollektsionääride huvi nende teoste vastu oli märkimisväärne, kuid nende saatuseks oli jõuda Eesti Kunstimuuseumi väärikasse kogusse."

Eesti Kunstimuuseumi juhatuse liikme doktor Sirje Helme sõnul on tegu Eesti kunstiloo märgiliste teostega, mis saavad muuseumis väärikalt eksponeeritud.

"Kristjan Raud, Ants Laikmaa ja Johannes Greenberg on meie kunstiajaloo suurnimed, hindamatud ja väärikad autorid. Eesti Kunstimuuseumil on erakordne rõõm vastu võtta Lisette Steinmani pärandisse kuulunud teosed, mis täiendavad ja rikastavad muuseumi 20. sajandi kogu," lisas Helme.

"Kindlasti saame tulevikus kõiki neid teoseid eksponeerida nii püsinäitusel kui ka teemanäitustel, pakkudes rõõmu ja elamust kunstisõpradele ja külastajatele."

Teoste pidulik üleandmine toimub kolmapäeval, 15. juunil kell 12 Kumu kunstimuuseumis.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: