Galerii. Pirita kloostri varemetes algasid Veljo Tormise pooleli jäänud ooperi peaproovid

{{1659533880000 | amCalendar}}
Foto: Siim Vahur

Esmaspäeval algasid Pirita kloostri varemetes Veljo Tormise ja Rasmus Puuri ooperi "Lalli ehk mere keskel on mees" peaproovid. Tormise pea 30 aastat tagasi alustatud ja Puuri nüüd lõpetatud ooperi maailma esiettekanne toimub laupäeval.

Birgitta festivali kunstilise juhi, dirigendi -ja orkestrijuhi Tõnu Kaljuste sõnul räägib ooper ennekõike väikerahvaste probleemidest, mis on aktuaalsed ka tänapäeval.

"Vahekorrad suurte määravate rahvaste ja väikerahvaste vahel on läinud üha hirmsamaks ja see on sellest hirmust kantud teos. Süžee alus oli aastal 1130 kuskil Soomes aset leidnud juhtum. Ega inimene ei ole tegelikult nende sajandite jooksul muutunud," rääkis Kaljuste "Aktuaalsele kaamerale".

Lavastaja Veiko Tubina sõnul on ooperi läbiv motiiv meri, mis kirjeldab ümbritsevat muutuvat maailma.

"See räägib sellest, kuidas inimene proovib muutuvas ühiskonnas iseendaks jääda. Saada hakkama nende uute asjadega -- uus põlvkond, kultuur, pealetungiv koroonaviirus või sõda," lisas Tubin.

Kaljuste on tänavu loonud silla Eesti ja Soome muusikute vahel. Ooper on soome keeles, eestikeelsete subtiitritega. Peaosas on Soome rahvusooperi solist Koit Soasepp.

"Ma ei jätka nn Birgitta traditsiooni, vaid tegelen nende teostega, mis mind huvitavad," selgitas Kaljuste.

Ooperi maailma  esietendus toimub Birgitta Festivalil 6. ja 7. augustil. Ooper põhineb Eino Leino näidendil "Lalli", mille on libreto jaoks redigeerinud Sakari Puurunen, Lea Tormis ja Veljo Tormis ning eesti keelde tõlkinud Jouko Vanhanen.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: