Kultuuriakadeemia tudengid avavad Võrus näituse "Pärand haagib"

EV100 kaltsuvaiba kudumine
EV100 kaltsuvaiba kudumine Autor/allikas: Mihkel Maripuu/Eesti Meedia/ERR

Esmaspäeval kell 16 avatakse Võru Linnagaleriis Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava rahvusliku tekstiili ja metallitöö erialade üliõpilaste õppetöö praktilist osa tutvustav näitus "Pärand haagib".

Näitus koosneb praeguste ja endiste üliõpilaste töödest ning kajastab nende arusaama oma rollist infokandjatena mineviku ja oleviku vahel. Esitletud on nii õppetöö käigus kui ka lõputööna valminud esemed: rõivakomplektid, vaibad, kindad, metallist nõud, ehted ja sepised. Inspiratsiooni on ammutatud traditsioonilistest mustritest, värvidest, kujunditest, tehnoloogiatest. Lisaks saab galerii seintel olevate vaatmike abil lõputöödega lähemalt tutvuda.

Rahvusliku metallitöö eriala õppejõu Eilve Mangluse hinnangul esitleb näitus pärandtehnoloogia üliõpilaste käelist osavust ja pärandi tundmist. "Väljapanekul saab näha rahvusliku metallitöö eriala eriilmelisi töid: erinevates tehnoloogiates valminud nii üliõpilaste enda kavandatud kui traditsioonilistel kujundusvõtetel põhinevaid ehteid ja tööriistu, tarbeesemeid ja -vorme ning ruumilisi objekte," sõnas Eilve ta.

Näitusel esitletakse ka tekstiili eriala üliõpilaste valmistatud tekke, kudumeid ja rõivakomplekte, mis esindavad nii traditsioonilähedast kui uusloomingulist vaadet pärandile. "Kätli Saarkoppel-Kruuseri poolt valminud rõivakollektsioon kolme põlvkonna eri vanuses naisele on ehe näide esemelise pärandi tänapäeva toomisest. Inspiratsiooni on ammutatud vaarema Maria pruutteki kui perekondliku pärandi tikandimotiividest, mida järgmistel põlvkondadel on võimalik edasi kanda ja anda," rääkis väljapanekust rahvusliku tekstiili eriala õppejõud Diana Tuulik.

Näitus "Pärand haagib" on külastajatele avatud 5. märtsini.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: