Klassikaraadio eksperiment: klassikaline muusika ei muuda õhtusöögiplaani

Foto: Robin Juhkental/ERR

Klassikaraadio viis läbi eksperimendi, mille raames mängiti reede õhtupoolikul Tallinna vanalinna kiirtoidurestoranis klassikalist muusikat, et näha, kas see peletab sööjad restoranist minema.

Aasta algus tõi klassikalise muusika sõpradele ootamatuid uudiseid kiirtoidumaastikult. Maailma suurima kiirtoidurestoranide keti McDonald'si restoran Walesis oli hädas pahatahtlike noortekampadega, mistõttu otsustati, et edasiste probleemide vältimiseks lülitavad nad välja wifi ning mängivad restoranis klassikalist muusikat.

Tuntud kiirtoidumüüja mängib klassikalist muusikat alates kella viiest õhtul ning restorani esindaja ütles, et juhul, kui neil pole kohalikke ja taltsutamatuid Beethoveni entusiaste, peaks see mõningaid probleeme eemal hoidma.

Klassikaraadiot inspireeris uudis sedavõrd, et selle tegijad otsustasid Tallinna vanalinnas asuvas Viru McDonald'sis samasugune eksperimendi läbi viia. Reedel, 21. aprilli õhtupoolikul mängis söögikoha kõlarites Klassikaraadio veebiraadio KlaRa klassika.

Koolivaheajaeelsel reedel oli kiirtoidukoht Tallinna vanalinnas rahvast täis. Restoranikülastajad rääkisid Klassikaraadiole, kas nad üldse märkasid tavapäratut muusikat, mida nad sellest arvavad ning kommenteerisid, kas klassikalise muusika kasutamine kiirtoidurestoranis täidab oma eesmärgi ja hoiab eemal pahatahtlikud noortekambad.

Kui Klassikaraadio restoranist lahkus, kostus kõlaritest veebiraadio edasi ning söögikoht aina täitus näljaste külalisetaga. See lühike eksperiment tõestas, et klassikaline muusika ei muuda õhtusöögiplaane.

Eksperimenti kommenteerisid "Helikaja" saates ka popkultuuriteoreetik Tõnis Kahu ja psühholoogiateadlane Andero Uusberg. Tõnis Kahu rääkis klassikalise muusika kuvandist ning pakkus välja kaks käsitlusvõimalust, kuidas seda McDonald'si ideed mõtestada. Psühholoogiateadlane Andero Uusberg selgitas, kas ja kuidas võib McDonald'si plaan töötada.

Toimetaja: Karmen Rebane

Allikas: "Helikaja"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: