Tartus avatud heliinstallatsioon arutleb varemete tähtsuse üle

"Aja kaja" Autor/allikas: Pressimaterjal

Tartu Toomkiriku peaportaali alal on avatud Patrick Tubin McGinley heliinstallatsioon "Aja kaja".

"Aja kaja" kutsub kuulajaid nii ajarännakule kui ka mõtlema küsimuse üle, millist tähendust kannavad varemed tänapäeval: kas varemed on mõeldud säilitamiseks või ülesehitamiseks? 

McGinley on põiminud kokku helid toomkiriku kujuteldavast minevikust, olevikust ja tulevikust. Muu hulgas on ta salvestanud varemetealuses maapinnas olevaid hääli ja vibratsioone ning teinud kuuldavaks helid, mida inimene tavaolukorras ei kuule.  

"Heliinstallatsioon "Aja kaja" liigub ajaloo ja fantaasia, abstraktsuse ja reaalsuse piirimail. Soovime uudse kunstilise vormi kaudu anda võimaluse tunnetada varemete sajandite pikkust minevikku ning ühtlasi julgustada mõtlema varemete funktsiooni üle," sõnas Tartu Ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma.

"Püüame igal aastal erinevate kunstimeediumite kaudu panna varemed eri moodi kõnelema, mis võimaldab näidata selle erilise kultuurimärgi tähtsust Eesti kultuuris."

Helikunstnik Patrick Tubin McGinley on alates 2009. aastast Eestis elav ja töötav USA päritolu heli-, performance- ja raadiokunstnik. Installatsiooni tehnilise lahenduse on loonud Martin Rästa (Baas Disain).

Heliinstallatsioon jääb kõlama 1. oktoobrini.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: