Eesti koolidesse jõuab lasteraamat Ukraina sõjapõgenike läbielamistest

"Tüdruk, kes hoidis silmad lahti" Autor/allikas: Pressimaterjal

Euroopa Komisjon avaldas 12. oktoobril Ukraina sõja läbielamistest rääkiva lasteraamatu "Tüdruk, kes hoidis silmad lahti". Raamat aitab tõsta nii Eesti inimeste teadlikkust Venemaa agressiooni mõjudest sõjapõgenike igapäevaelule kui ka suurendada laste ja täiskasvanute vahelist diskussiooni ning mõistmist.

Lasteraamat "Tüdruk, kes hoidis silmad lahti" jutustab loo noorest Ukraina tüdrukust, kes kohtab eriliselt tähelepanelikku Eesti tüdrukut oma uues Eesti koolis. Raamat illustreerib laste omavahelise märkamise ja toetamise tähtsust, kui koolis on lapsed, kes on pidanud sõja survel võõrasse riiki kolima. Raamat on mõeldud 7-10-aastastele lastele, samuti lapsevanematele ja õpetajatele. Unikaalse projekti jaoks tegi Euroopa Komisjon koostööd tuntud Ukraina illustraatori Anna Sarviraga.

Eestis viibib üle 40 000 Ukraina sõjapõgeniku ning oktoobri seisuga käivad vähemalt 8400 last ja noort Eestis lasteaedades või koolides. Värske lasteraamat on osa Euroopa Komisjoni "Hoia silmad lahti" (Keep your eyes open) kampaaniast, millega soovitakse tõsta teadlikkust ohvrite õigustest ELis. Raamat kutsub üles solidaarsusele ja mõistma sõjapõgenikke, kes vajavad erilist tuge ja tähelepanu. 

Euroopa Komisjoni õigusvoliniku Didier Reyndersi sõnul on soov viia loojutustamise kaudu Euroopa Komisjoni kampaania sõnumid võimalikult paljudeni. "Sõja eest põgenevate inimeste kogemuste mõistmine ning nende õiguste tunnustamine on hädavajalik tervema, kaastundlikuma ja õiglasema ühiskonna ehitamiseks. Varases eas laste kaasamine raamatu kaudu aitab loodetavasti meil kujundada helgemat tulevikku kõigile," rääkis Reynders.

"Tüdruk, kes hoidis silmad lahti" on tõlgitud 13 keelde (eesti, ukraina, inglise, prantsuse, hollandi, bulgaaria, horvaadi, tšehhi, ungari, läti, poola, rumeenia ja slovaki keelde). Eesti- ja ukrainakeelsed raamatud viiakse koolidesse ja raamatukogudesse üle Eesti, samuti mittetulundusühingutele, et sõnum jõuaks võimalikult paljude lugejateni. "Hoia oma silmad lahti" kampaania veebilehel on tasuta lugemiseks ja allalaadimiseks saadaval ka e-raamat.

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: