Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maarit Murka Afganistani maalinäitusest: kes tahab, näeb seal lihtsalt eesti sõdurit

Kaitsevägi ja Eesti Sõjamuuseum avasid Viimsis kunstniku Maarit Murka maalinäituse Operatsioon.

Veteranipäeva eel on välja pandud kaheksa maali, mille kunstnik maalis pärast Afganistani Eesti kontingendi külastamist 2013. aasta sügisel. Afganistanis nähtut on Murka kujutanud ka novembris Riigikogu kunstisaalis toimunud näitusel Missioon ning veebruaris ja märtsis Tartu Kunstimaja näitusel Kontakt.

Kahe esimese näituse puhul olid kunstnikul vabamad käed. Seekordne näitus Sõjamuuseumis on vormiliselt väga lihtne. Maalid on värvilised ja detailsed ning meenutavad Murka sõnul sotsialistlikku realismi, kuna seda nõudis teema. Samas tunnistab Murka, et ta ei saa midagi teha ilma ennast sisse panemata.

Maalide autori Maarit Murka sõnul mõjutas ja kasvatas see projekt teda päris palju.

"Vormiliselt, kes tahab, näeb seal lihtsalt eesti sõdurit, eesti sõduri lugu, " ütleb kunstnik, " lihtsalt, et sõdul läheb, võitleb, näeb võõramaalasi...võibolla on seal ka kontakt ja - tuleb tagasi."

"Iga pildi sees mul on, ütleme, alltekst, mida ma seal kuulsin, mida ma enne ei teadnud, kuidas kaasaegne sõda toimub - ei jookse seal suured hordid kokku ja ei hakka seal taplema, ütleme, et on selline kaasaegne taktikaline sõda, kus tegelikult vastast ei ole, sellepärast ei ole ka maalidel vastast..."

 

"Kunstnik peabki end aeg-ajalt mugavustsoonist välja tooma ja võtma vastu uusi väljundeid. See on oluline osa kunstniku kasvamise protsessist," ütles Murka. "Afganistanis käik ja sealne elukorraldus ja sealsed sõdurid olid minu jaoks nii teistmoodi. Sain sealt nii palju energiat ja tagasi tulles olin nii elujaatav. Samuti valisin neid maale tehes enda jaoks keerulisema tehnika. Tahtsin, et ühelt poolt oleks need pildid turvalised ja realistlikud vaadata, aga teiselt poolt jutustab iga pilt loo ja inimestel on võimalik näha sealt ka minu mõtet ja allteksti."

Tegemist on esimese professionaalse kunstniku loodud maaliseeriaga kaitseväelastest Afganistani operatsioonil. Näitus jääb Eesti sõjamuuseumis Viimsis avatuks võidupühani. Lisaks sõjamuuseumile saab selle aasta jooksul maale näha veel mitmes teises paigas üle Eesti. Näituste järel müüakse maalid heategevuslikul oksjonil ja saadud tulu annetatakse veteranide ja nende lähedaste toetuseks.

Maarit Murka on noorema põlvkonna Eesti kunstnik, kes on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia 2004. aastal maalikunsti erialal ja kaitses 2006. aastal Helsingi kunstiakadeemias magistrikraadi. Hetkel õpib ta Balti filmi- ja meediakooli magistriõppes. Maarit Murka on Eesti Kunstnike Liidu ja Maalikunstnike Liidu liige, näitustel osaleb alates 2001. aastast.

Maalinäitus on üks osa selle aasta veteranipäeva tähistamisest. Samuti homme aset leidev heategevuslik Sinilillejooks Pirital. Veteranipäev on 23. aprillil ja see algab Afganistanist Camp Bastionist toodud mälestusmärgi taasavamisega Paldiskis. Keskpäeval on Tori Püha Jüri kirikus jumalateenistus, millega mälestatakse kõiki Eesti eest võidelnud sõjamehi. Päeva naelaks on kell üheksa õhtul algav heategevuslik rokk-kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul, kus esinevad Tanel Padar ja The Sun ning Metsatöll.

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: AK uudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: