Hiidlastel on nüüd oma sõnaraamat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Hiidlased said reede õhtul esimest korda suurteose, mis koosneb ligi 6000 sõnast ja mis teeks uhkeks iga rahva. Hiidlased on aga eriti uhked, sest tõenäoliselt pole maailmas teist nii väikest rahvakildu, kelle murrak on kokku kogutud sõnaraamatusse.

Eilse õhtu täht oli sõnaraamatu koostaja, hiidlasest keeleteadlane Paul Kokla, kes jagas autogramme paarisajale inimesele. Kokla sõnul on loomulik, et hiiu keele sõnaraamatu paneb kokku hiidlane. Ja ka selleks peab olema hiidlane, et hiiu keele sõnaraamatu väljaandmise mõttele tulla. Selles on süüdi Aivar Viidik ja Jane Sinijärv mittetulundusühingust Hiiu Öko, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hiidlase huumorisoonega õnnistatud Paul Kokla tunnistas, et raamatust jäi välja üks sõna, aga kuna ta ise seda sõna ei teadnud, siis küsis teistelt hiidlastelt. Salapärase sõna otsimisest võib keerulisemgi olla hiiu murraku rääkimine. Seda võõrale, hiidlasele muidugi mitte.

"Peab tegema vahet öe, äe ja ü vahel. Näiteks ä ja e vaheline häälik äe - räegib. Kõik see teeb asja keeruliseks," selgitas Kokla.

Väiksed keeled ja murrakud kaovad tasapisi ja seepärast on nende talletamine raamatusse eriti tähtis. Aga mitte ainult raamatusse. Näitleja Margus Tabor on andnud hääle multifilmis Lotte tegutsevale koer Klausile, kes räägib hiiu keeles.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: