Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti luuletajad kirjutasid ümber Underi esikogus ilmunud sonetid

Raamatupoodidesse on jõudnud luulekogu, mis paneb 50 tänapäeva kirjanikku kõnelema Marie Underiga. Koostajate soov on sellega muuta Marie Under sonetid 1917. aastast taas kirglikuks, lämmatavaks ja erootiliseks.

98. aastat tagasi ilmunud Underi esikkogu sai nüüd Hasso Krulli ja Carolina Pihelgase eestvedamisel uue lähenemise ja sellele pani õla alla 50 tänapäeva kirjanikku, kes kirjutasid sonetid uuesti ja tänapäevaselt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hasso Krulli sõnul oli luulekogu idee tuua vanad sonetid tagasi nii, et seal oleks sees kõik see, mis viimase saja aastaga on juhtunud.

"Selle pärast on seal 50 sonetti, millest tänapäeva Eesti luuletajad on kirjutanud ühe uuesti - see on teatud mõttes nagu tõlge eesti keelest eesti keelde," ütles Krull

Kui palju autor muutis Underi sonetti oli juba tema enda valik. Teiste seas kirjutasid sonetid oma stiilis näiteks Doris Kareva, Kiwa, Karl Martin Sinijärv, Jan Kaus, Kristiina Ehin. Ehin hindab sellist lähenemist väga kõrgelt.

"See luulekogu on selline põlvkondade vahele pikka silda ehitav ja tegelikult Eesti kirjandusele sügavamat juurt kasvatav teos," ütles Ehin.

Kristiina Ehinil tuli uuendada Marie Underi sonetti Ehtides II.

Nagu Kristiina Ehin, esitavad ka paljud teised kirjanikud esitavad oma uuendatud luuletusi reedel luuleõhtul Head Read, mis toimub Tallinnas, Kirjanike majas.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: