Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sillamäel tehakse ettevalmistusi linnasüdame muinsuskaitse alla võtmiseks

Sillamäe omanäoline stalinistlikus stiilis vanalinn on ainulaadne kogu Euroopas. Muinsuskaitseamet teeb parasjagu ettevalmistusi linnasüdame kaitse alla võtmiseks.

Sõjajärgsetel aastatel suhteliselt lühikese aja jooksul ehitatud ning aastakümneid võõrastele suletud Sillamäe on säilitanud suuresti oma esialgse ilme. Vananevad hooned vajavad siiski remonti ja restaureerimist ning selle käigus varitseb stiilse linnailme rikkumise oht, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Muinsuskaitseameti ehitismälestiste peainspektor Triin Talk märkis, et Sillamäe on Euroopa mastaabis avastamata pärl. "Ei ole palju selliseid terviklikke stalinistlikke linnu, mis oleks täna veel sellises heas seisukorras. Kaunilt restaureeritud ka juba praeguseks. See on endise Nõukogude Liidu ala eripära ja seda tasub esile tõsta."

Sillamäe omapära ei seisne mitte üksnes majade stiilis ja ehitusviisis, vaid eriline on kogu linnaruum. Hoovides, alleedel ja hoonestusalal on leidunud palju ajastule iseloomulikke ja praeguseks kadunud detaile.

Sillamäe linnaarhitekt Vladimir Šurmin rõhutas, et säilitamist ei vaja mitte üksnes
hooned, tänavad ja pargid, vaid ka arhitektuurilised väikevormid, mis juba on tänaseks linnapildist kadunud.

"Taastada oleks vaja omaaegsed kipsskulptuurid, prügiurnid, pargivaasid ning muu selline. Kõik see oleks vaja taastada," arvab Šurmin.

Linna omapära säilitamiseks plaanitakse võtta ligi üheksakümmend väärtuslikumat ja huvitavamat hoonet muinsuskaitse alla. Seni on kaitsealuseid hooneid linnas vaid kaks - kultuurikeskus ja kinoteater. Järgmiste hoonete arvelevõtule ja kirjeldamisele on kaasatud Eesti Kunstiakadeemia üliõpilased.

Eesti Kunstiakadeemia üliõpilane Annabel Kongas ütles, et esmajoones on kavas linna hooneid pildistamisega dokumenteerida ja nad üle vaadata. "Meil on tudengite vahel hooned ära jaotatud, lisaks veel ka hoonete ümbrus. Kõik dokumenteerime," lubas ta.

Kaitsealuste hoonete valdajaile toob kaitserežiim kaasa teatavaid piiranguid ja ettekirjutusi. Et Sillamäe majad on üsna sarnased ja pärinevad ühest ajastust, võiks muinsuskaitsjate arvates koostada kõigi hoonete restaureerimiseks ühtsed tüüptingimused, et renoveerimistöödel oleks majavaldajatel projektdokumentatsiooni koostamine käepärasem ja selle järgi talitamine lihtsam.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: