Vanemuise suvelavastus "Obinitsa" jutustab eepilise loo seto perest ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Selle aasta soome-ugri kultuuripealinnas Obinitsas on täies hoos Vanemuise suveteatri lavastuse "Obinitsa" proovid. Näidend toob vaatajateni eepilise loo ühest seto perest läbi saja aasta.

1920. aastate alguses tuli setodel võtta endile perekonnanimed ning selle sai ka perekond Kalju. Just selle kaupmeeste perekonna ümber kogu lugu veerebki kuni 1949. aasta küüditamiseni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Perenimede võtmine on vaid üks väike episood lavastusest, mis on täiesti erinev Setomaal varem lavastatud "Taarkast" ja "Pekost".

"See ei ole nagu etnograafia-folkloori keskne lugu, vaid ühe pere lugu - selle pere lugu, kes siin elas, selles samas majas. Me räägime seda hoopis teistmoodi kui "Taarkat" või "Pekot"," selgitas "Obinitsa" kaasautor ja lavastaja Ain Mäeots.

Kui seto leelokoorid on sedapuhku kõrvale jäänud ning kogu etenduse heliline pool lahendatakse puhkpilliorkestri Eller Brass abil, siis traditsiooniliselt võib laval näha kutseliste näitlejate kõrval ka Setomaa kohalikke talente.

Näiteks mängib Värskast pärit Vaino Linnus lavastuses vana peremeest.

"See on ikka midagi muud kui minu elukutse. See on nagu rohkem hingele," sõnas Linnus.

Kauksi Ülle kirja pandud "Obinitsa" keskendub küll perekond Kaljule, kuid lavastuses on samavõrd tähtis ka Kaljudele kuulunud maja, mida hüüti Obinitsa aknaks, kuna seal võõrustati nii riigimehi kui teadlasi.

Täna asub selles majas Kauksi Ülle ja Riitsaare Evari kunstigalerii ja nüüd toimub selle maja hoovis etendus, kus taaselustatakse Kaljude perekonna lugu. Selle loo pani Kauksi Ülle osaliselt kirja ka kui hoiatuse, mis võib juhtuda, kui tuleb võõras võim.

"Hoiatus inimestele, et mis juhtub hõimuga ja inimestega ja külaga, kui nad enam kokku ei hoia, kui tuleb mingi võim ja ühed hakkavad teiste peale kadedusest kaebama, teisi üles andma ja kukutavad nõnda terve klanni," selgitas Kauksi Ülle.

"Obinitsa" esietendus on 2. juulil ja need kestavad 12. juulini.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: