Tartu Linnamuuseum tähistab 60. sünnipäeva ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tartu linnamuuseum
Tartu linnamuuseum Autor/allikas: Vikipeedia, HendrixEesti

Oktoobrikuu viimastel päevadel tähistab 1955.a. loodud Tartu Linnamuuseum oma 60. sünnipäeva.

Algselt küll Tartu Rajoonidevahelise Koduloomuuseumina alustanud muuseum keskendus Tartu linna ajaloo uurimisele ja tutvustamisele 1957.aastal. Muuseum on nende aastate jooksul laienenud nagu on laienenud ka tegevusvaldkonnad – koguvast, uurivast ja vahendavast muuseumist on saanud kaasav, oma kogukonnaga aktiivselt suhtlev muuseum.

Tartu Linnamuuseumi koosseisu kuuluvad ka Oskar Lutsu majamuuseum, 19. saj. Tartu linnakodaniku muuseum, KGB kongide muuseum ja laulupeomuuseum. Muuseumil on märkimisväärne kollektsioon, millest suure osa moodustab Tartu vanemat aega kajastav arheoloogiakogu. Märkimisväärne on ka linna ruumilist arengut kajastav fotokogu, lisaks veel arhiivi ja esemekogud – kokku on kollektsioonis u 158 000 säilikut.

Kõik huvilised on oodatud osa saama muuseumi tegemistest:

Oskar Lutsu majamuuseum ootal 27. oktoobril kell 10 lasteaialapsi ja algklasside õpilasi muuseumitundi "Isaga linna!" - avastatakse ühiselt paiku 20. sajandi alguse Tartust nii nagu väike Oskar neid näha võis.

Kell 12 ja 13 on muuseumitund "Tartlane Oskar Luts" põhikooli 2. ja 3. astme õpilastele. Vaadatakse pilte 20. sajandi alguse Tartu paikadest ning uuritakse näituse põhjal kohti, mis olid Oskar Lutsule tähenduslikud. Rühmatöö käigus saavad osalejad töölehe, mille mõnedele küsimustele saab vastuseid leida kesklinna hoonete juurest.

19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseum toimub 28. oktoobril kell 11 ja kell 17 "Kuulame muuseumi“. Muuseumisse tullakse ikka enamasti vaatama, vahel võib mõnda museaali või selle koopiat ka katsuda. Kuid seekord proovime ülemöödunud sajandi Tartu koduga tutvudes enam kuulatada ja mõtiskleda selle üle, mis helid ja hääled meid igapäevaelus ümbritsevad.

Tartu Laulupeomuuseumis toimub 28. oktoobril kell 13 "Laulupidu sündis Tartus" ehk kogu tõde esimestest laulupidudest ja kell 15 "Teater sündis Tartus", kus räägitakse Vanemuise algusaastatest harrastusteatrina.

Tartu Linnamuuseumis toimub 29. oktoobril kell 15.15 muuseumi 20. aastaraamatu "Vabamüürlus, arhitektuur ja ajalooline interjöör. Uurimusi kunstist, tapeetidest ja Pistohlkorside perekonnast 18. sajandist 20. sajandi alguseni“ esitlus ja alates 30. oktoobrist saab tutvuda uue näitusega "Visiit mälestuste linna. Kui iga tartlane teadis mis on suhkrupeapurustaja ja Lille mesikook“.

Laupäeval, 31. oktoobril kell 12 on kõik oodatud Perepäevale, kus meisterdatakse ja minnakse ajas tagasi aastaisse 1896 või 1928.

Neile üritustele on sissepääs tasuta!

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: