Linnamuuseum tutvustab Tartu kirevat usuelu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tartu linnamuuseum
Tartu linnamuuseum Autor/allikas: Pressimaterjalid

Alates 22. maist on Tartu Linnamuuseumis avatud uus näitus "Mitut usku Tartu: kirikust kristallipoodi", mis tutvustab Tartu kirevat usuelu.

Näitus tutvustab Tartu usuelu 20. sajandi algusest tänapäevani. Näitusel keskendutakse eeskätt uutele ning pigem vähetuntud usulistele liikumistele ja praktikatele. Väljapanekut rikastavad eri audiovisuaalsed lahendused ja võimalus mõnd praktikat ka ise proovida. Näiteks saab osaleda vabastava hingamise seansil, astuda sisse Hare Krišna templisse, käia maausuliste hiiekohas ja 1920.–1930. aastate spiritismist mõjutatud haritlase salongis. Samuti on näitusel võimalik näha nõukogude ateistliku propaganda pärle (propagandaplakatid, filmid jms).

Nii mõndagi eset, fotot või maali näidatakse sellel näitusel esimest korda avalikkusele. Sellised eksponaadid on näiteks Konrad Mäe kaks kadunud tööd (religioosse sisuga "Pietà" ja "Kolgata" visandid), samuti Ernst Enno seni avaldamata käsikirju.

Väljapanek paikneb kolmes toas, millest igaüks keskendub teatud ajajärgule Tartu usuelus: esimene tuba käsitleb Eesti vabariigi algusaega, teine nõukogude aega kuni 1980. aastate keskpaigani ja kolmas vahemikku 1987. aasta usubuumist tänapäevani. Igas ruumis käsitletakse lugude, esemete, fotode ning muu visuaalse materjali kaudu erisuguseid usuliikumisi ja praktikaid. Teemat aitab külalisele lähemale tuua ka kaasahaarav kujundus, milles on lähtutud ajastu vaimust ning kajastatavate usuliikumiste sümboolikast ja toimumiskohtadest.

Kuraatorid on Nele Dresen, Silver Kaldma ja Siim Lill ning näituse kujundas Maarja Meeru.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: