Viiuldaja Mari-Liis Uibo teeb debüüdi USAs Washingtoni Kennedy Centeris ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1462262311000 | amCalendar}}
Mari-Liis Uibo
Mari-Liis Uibo Autor/allikas: Eesti Interpreetide Liit

Eesti noore põlvkonna edukamaid viiuldajaid Mari-Liis Uibo debüteerib 5. mail Washingtoni D.C. Kennedy keskuse Millennium Hallis, kus kavas on ka kolme eesti helilooja teoseid.

Mari-Liis Uibo on peategelane kammerõhtul, mille ta kannab ette oma tuttavate noorte muusikutega Ühendriikidest, kus ta täiendas end viimastel aastatel pärast õppimist Viinis.

Mari-Liis Uibo (26) sooloõhtu, kaastegevad veel kolm muusikut, kannab pealkirja "Music, Miles, Mari-Liis, and More". Kontsert leiab aset Washingtonis korraldatava Euroopa kultuuri kuu (European Month of Culture) programmis.

Millennium Hall on Kennedy keskuses ainuke saal, mida kunstnikel pole võimalik välja üürida. Sinna saab ainult Kennedy Center' kutsel ja läbi tiheda konkursi, teatab Mari-Liis Washingtonist, kus praegu juba käivad eeloleva kontserdi proovid. Sel kombel tutvustab Kennedy Center uusi paljutõotavaid soliste oma sarjas "Music's Rising Stars on the Millennium Stage". Selles saalis pole seni mänginud ükski Eestist pärit solist.

Millennium Hall on ka Washingtonis resideeriva National Symphony Orchestra suvekontsertide paigaks.

Kennedy keskuse (John F. Kennedy Center for Performing Arts) Millennium Hallis kõlab neljapäeva, 5. mai õhtul kava, mille kaheksa helilooja hulgas on koguni kolm eesti autorit ning ettekandjaiks on Mari-Liis Uibo viiulil kõigis palades, Shuhui (Sophia) Zhou klaveril Mannes New School of Music'ist New Yorkist, Iva Casian Lakos tšellol New England Conservatory'st Bostonist ning Simone Baron akordionil ja klaveril, kes on Strathmore Concert Halli resideeriv artist Marylandis. Mari-Liis Uibot afišeeritakse kui Eestist pärit Euroopa noort kunstnikku.

Neljapäevane debüütkava näeb välja niisugune: avapalaks Arvo Pärdi "Fratres" (viiul ja klaver), seejärel Sergei Rahmaninovi "Eleegiline trio" nr 1 g-moll (viiul, tšello, klaver). Siis on ettekandel taas kaks pala eesti muusikast viiulile ja klaverile – Ester Mägi "Kadents ja teema" ning Artur Lemba legendaarne "Armastuse poeem" (loodud täpselt sajand tagasi, 1916). Tuntud keelpillirepertuaarist kantakse ette Georg Friedrich Händeli "Passacaglia" norra helilooja Johan Halvorseni seades viiulile ja tšellole. Kaks viimast pala on Ástor Piazzolla "Oblivion", mis kõlab viiuli ja akordioni ettekandes ning lõpunumbrina noore vene viiuldaja ja helilooja Aleksei Igudesmani „Flamenco Fantasy“, pala sooloviiulile.

Mari-Liis Uibo sai algõpetuse viiulil Tallinna Muusikakeskkoolist õpetaja Ivi Tiviku klassist, läks seejärel õppima Viini Muusika- ja etenduskunstide ülikooli, kus lõpetas professor Gerhard Schulzi klassi, seejärel õppis USAs Oberlini Muusikakonservatooriumis professor Milan Viteki käe all, mille lõpetas samuti cum laude. Ta on mänginud paljudel maadel ning juba kümne tuntud dirigendi käe all koos orkestriga, alustades Paavo Järvist. Tagasi kodumaal, on Mari-Liis Uibot näha esinemas paljudel meie festivalidel, nii kodumail kui välismaal mitmeid kordi ka koos oma organistist isa Andres Uiboga.

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: