Ain Kaalep: rumalust on rohkem kui vaja, aga see on paratamatu
Täna tähistab 90. sünnipäeva kirjanik, kriitik ja tõlkija Ain Kaalep. Elvas ja Tartus pühendati Ain Kaalepile terve pika päeva jagu üritusi, kus lugesid kirjanikud, teadlased ja lihtsalt sõbrad ette tema loomingut ning vaatasid tagasi tema kirevale elule.
"Ain Kaalep teab kõigest kõike." Selliste sõnadega avas pidustused Elva linnapea Eva Kams. Sadakond inimest kogunes hommikul Elvasse, et meenutada legendaarset kirjanikku nii inimese kui autorina. Oma õnnitlused saatsid ka Eesti ja Soome president.
"Mul on hea meel, et ma olen pääsenud suurtest eksitustest ja suurtest vigadest, et elu on ikka kulgenud normaalselt ja toonud edu mulle ja minu kaudu ka vahest Eesti rahvale," sõnas Kaalep külalistele.
Kaalep on olnud viljakas nii näitekirjaniku, luuletaja kui tõlkijana. Viimasel ajal ei ole ta aga kirjutamisega eriti tegelenud.
"Mõtelnud aga küll. Ja võib-olla valmib nendest mõtetest veel midagi, aga üldiselt ma arvan, et mu elutöö on suures osas juba tehtud," lausus sünnipäevalaps.
Kaalep jälgib ja mõtestab endiselt Eesti ühiskonnas toimuvat. Filosoofile meeldib pigem keskenduda suurtele teemadele, mitte väikestele päevapoliitilistele muredele. Eesti presidendivaliku osas tal näiteks eelistust pole, kuna peab kõiki kandidaate tublideks inimesteks.
"Kõige rohkem rõõmu teeb kõik see, mida võib demokraatlikuks ühiskonnaks nimetada. Aga ei tule unustada seda, et demokraatia ei tähenda kunagi paradiisi. Demokraatia võib tähendada mõnikord isegi vihast võitlust, aga see võitlus on alati tulemuslik," rääkis Kaalep.
Kaalepile teeb Eestit vaadates muret, et rumalust on ehk rohkem kui vaja oleks: "Aga paratamatu on see, et ideaalset ühiskonda ei ole veel maailmas olemas olnud ja üksjagu rumalust on alati."
Kaalep ütles ka, et kui viimasel ajal räägitakse tihti Eesti ühiskonna väärtuselisest lõhenemisest, siis seegi on vaid osa demokraatiast.
Toimetaja: Greete Palmiste